Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Meclis Başkanı istifa etti

Hükümet krizinin yeniden baş gösterdiği 'da, koalisyon hükümetinin ortaklarından MOST Hareketi Genel Başkanı ve Meclis Başkanı Bozo Petrov istifa etti.

Giriş Tarihi: 4.5.2017 16:17
Hırvatistan'da Meclis Başkanı istifa etti

Mecliste bugün yapılan oturumda, koalisyonun büyük ortağı Hırvat Demokratik Birliğinden (HDZ) Maliye Bakanı Zdravko Maric hakkında güven oylaması yapıldı.

Oylamaya katılan 75 milletvekili Maric'in görevden alınması, 75 milletvekili ise görevde kalması için oy kullandı. Oylamada çoğunluk sağlanamayınca HDZ'li Bakan Maric görevde kaldı.

Daha önce MOST'un kabinedeki dört bakanının istifa edeceğini belirten Petrov, oturumun ardından yaptığı açıklamada, meclis başkanlığı görevinden istifa ettiğini bildirdi.

''HÜKÜMET ZARAR GÖRDÜ''

Mevcut koalisyon hükümetinin zarar gördüğünü dile getiren Petrov, "Maric hakkındaki güven oylamasında, tüm ahlaki prensipler çiğnendi. Kişisel çıkarlar için kurumların kullanılması meselesi ortaya çıktı. Meclisin haysiyeti için Meclis Başkanlığı görevimden istifa ediyorum." dedi.

Petrov, bu onurlu görevi daha fazla sürdüremeyeceği değerlendirmesinde bulunarak, "Bana göre tek çözüm yeni seçim ve halkın iradesi. Bana güvendikleri için halkıma teşekkür ederim. Hırvatistan vatandaşlarının çıkarları için mücadeleye devam edeceğim." diye konuştu.

Öte yandan HDZ Genel Başkanı ve Başbakan Andrej Plenkovic de Mecliste çoğunluğu kaybettikleri iddialarını yorumlamaktan kaçınırken, HDZ'nin erken genel seçime hazır olduğunu söyledi.

Plenkovic, mevcut hükümetin "normal bir şekilde" çalışmaya devam ettiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hırvatistan'da Meclis Başkanı istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN