Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa karıştı

Fransa’da Macron’un seçilmesinden sonra sokaklar karıştı. Sonuçları protesto eden gruplara polisin müdahalesi sert oldu. Gazetecileri de döven polis, 150 kişiyi gözaltına aldı

Giriş Tarihi: 9.5.2017
Fransa karıştı
Fransa'da pazar günü ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kendisini merkezde konumlandıran Yürüyüş Hareketi Lideri Emmanuel Macron'un kazanmasının ardından sokaklar karıştı. Macron'un aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen karşısında oyların yüzde 66.06'sını alarak yeni cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Paris, Nantes, Lyon, Rennes ve Strasbourg başta olmak üzere çok sayıda şehirde protesto düzenlendi. Paris'in 20. Bölgesi'nde yüzlerce aşırı sol görüşlü gösterici, "Macron istifa", "Bizi temsil etmiyorsunuz", "Direniş" sloganları ve pankartlarıyla yürüyüşe geçti. Polis müdahalesi sonrası ara sokaklara dağılan göstericiler, işyerlerine zarar verdi, yolları çöp kutularıyla kapattı. Nantes kentinde de yaklaşık 500 kişiden oluşan "kapitalizm karşıtı" grup, ellerinde "yönetilemez nesil" yazan pankartla şehir merkezinde yürüyüşe geçti.

POLİSTEN BİBER GAZI
Ülkenin doğusunda bulunan Strasbourg'da aşırı sol aday Jean-Luc Melenchon taraftarı olduklarını belirten yüz civarında gösterici de Macron'un cumhurbaşkanı seçilmesini protesto etti. "Macron istifa" ve "Sokak sandığa karşı" yazılı pankartlarla yürüyen gruba maskeli bir başka grup saldırdı. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası çok sayıda kişi gözaltına alınırken, saldırgan grubun aşırı sağ aday Le Pen taraftarı olduğu açıklandı. Paris'in Menilmontant bölgesinde de seçim akşamı 21.00 civarında bir araya gelen yaklaşık yüz kişi yüzlerini gizleyerek polisle çatıştı. Polisin biber gazı kullandığı ve 150 kişinin gözaltına alındığı olaylarda gazeteciler de polis şiddetinden nasibini aldı. Rusya merkezli haber portalı Sputnik'in olayları takip eden muhabiri, polis tarafından darp edildiğini aktardı. Polisin gaz maskesine ve kaskına el koyduğunu söyleyen muhabir, canlı yayın yaptığı cep telefonunun da az daha polis tarafından kırılacağını söyledi.MACRON'UN ZAFERİ AVRUPA'YI RAHATLATTI
Emmanuel Macron'un aşırı sağcı ve Avrupa Birliği karşıtı rakibi Marine Le Pen karşısında oyların yüzde 66.06'sını alarak seçilmesiyle ilgili "Fransa'nın yeni umudu Brexit'in bulutlarını dağıtacak" ve "Yaşasın Avrupa" başlıkları atıldı. Les Echos gazetesi, "Cesaret eden Fransa" manşetiyle verdiği haberinde Macron'un zaferi sonrası Brüksel ve birçok Avrupa başkentinde AB umudunun yeniden doğduğunu ifade etti. Haberlerde seçilmesi halinde Frexit (Fransa'nın AB'den çıkışı) başlatacağını söyleyen rakibi Le Pen'i hezimete uğratan Macron'un, AB içinde güçlü bir Fransa vaat ettiği hatırlatıldı. Alman Bild gazetesi "Macron kazandı Avrupa yeniden nefes almaya başladı" dedi. İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) sürecinde etkili olan ve Avrupa'daki diğer ülkelerin de AB'den ayrılması gerektiğini savunan Leave.eu grubu ise "Macron'un kazanmasıyla Fransa, Almanya'ya teslim oldu" yorumunu yaptı.

'LE PEN ASLINDA ÜÇÜNCÜ OLDU'
İkinci tura düşük katılım oranı damgasını vurdu. Fransa tarihinde 1969'dan bu yana en düşük katılım oranıyla gerçekleşen seçimde sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 25.38'i bulurken, sandığa giden seçmenlerin de yüzde 6.34'ü boş oy atarak adayları protesto etti. Fransız basını her üç Fransız vatandaşından birinin oy vermediğini veya boş oy kullandığını vurguladı. Birinci turda elenen Jean Luc Melenchon, boş veya geçersiz oylar kullananlar ile oy kullanmayan vatandaşların sayısının 16.5 milyon olduğunu belirterek, aslında Marine Le Pen'in aldığı 10 milyon 637 bin 120 oy ile üçüncü olduğunu ileri sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN