'tan flaş kararı!

Giriş Tarihi: 9.5.2017 19:57 Güncelleme Tarihi: 9.5.2017 19:58
Trump'tan flaş Suriye kararı!

Başkanı Donald , 'nin "ABD çıkarlarına tehdit teşkil ettiği" gerekçesiyle 2004 yılından bu yana yürürlükte olan ulusal acil durum uygulamasını uzattı.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada 'ın, söz konusu kararı imzalayarak Kongresine gönderdiği bildirildi.

İlk olarak 11 Mayıs 2004'de uygulanmaya başlayan " rejiminin oluşturduğu tehditlere karşı ulusal acil durum uygulaması," belirli kişi ve ürünlerin ABD ile Suriye arasında ticarete konu olmasını yasaklıyor.

Suriye rejiminin terörü desteklemesi, kitle imha silahlarına sahip olması ve füze programını sürdürmesi gibi nedenlerin sıralandığı kararda, bu unsurların ABD ulusal çıkarlarına tehdit teşkil ettiği ifade edildi. Ayrıca rejimin, özgürlük ve yönetimde temsiliyet çağrısı yapan Suriye halkına vahşi saldırılar düzenlediği kaydedilen kararda, yönetimin kimyasal silahlara sahip olduğuna işaret edildi.

Beşşar Esed rejiminin vahşi saldırı ve insan hakları ihlallerinin de ağır şekilde eleştirildiği kararda, rejimin insani yardımların ulaştırılmasını engellemesi ve siyasi geçiş sürecinin önünü tıkaması da güçlü şekilde kınandı.

Kongre kayıtlarına girecek olan karar ile ABD yönetimi 1 yıl daha Suriye'ye karşı ulusal acil durum tedbirlerini sürdürecek. ABD'nin herhangi bir zamanda bu kararı değiştirme ve kaldırma yetkisi bulunuyor.

Son olarak önceki Başkan Barack Obama, 4 Mayıs 2016'da bu kararı 1 yıllığına uzatmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump'tan flaş Suriye kararı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN