Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müslümanlardan Macron’a destek

Fransa’da yaşayan Müslümanların, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde liberal aday Emmanuel Macron’a desteği yüzde 92 çıktı. Türkiye’deki Fransız seçmenlerin ise yüzde 93.73’ü Macron’a oy verdi

Giriş Tarihi: 11.5.2017
Müslümanlardan Macron’a destek
Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına dair verilere göre Müslümanların ezici çoğunluğun tercihi Yürüyüş Hareketi'nin (En Marche) lideri Emmanuel Macron oldu. Katolik gazetesi La Croix için araştırma şirketi Ifop'un gerçekleştirdiği ankette Müslümanların yüzde 92'sinin Macron'a oy verdiği ortaya çıktı. Dini mensubiyetlerine göre vatandaşların hangi aday için oy kullandığını gösteren araştırmada, Katoliklerin yüzde 62'sinin aşırı sağcı Le Pen yerine Macron için oy kullandığı kaydedildi. Protestanların ise yüzde 67'sinin Macron'a oy verdiği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre ise Fransa'nın en genç Cumhurbaşkanı olan Macron deniz aşırı bölgelerden yüzde 64.4 oy alırken, yurtdışındaki vatandaşların yüzde 89.31'inin oyunu elde etti.

SURİYE'DEN LE PEN ÇIKTI
Yurtdışında kayıtlı 1 milyon 3oo bin oyun büyük çoğunluğunu alan Macron, sadece Suriye'deki seçimlerden yenilgiyle çıktı. 807 seçmenin bulunduğu Suriye'de sandığa sadece 15 kişi gitti. Katılım oranı 1,86'da kaldı. Macron 5 oy kazanırken Le Pen 9 oy aldı. 1 oy da geçersiz sayıldı. Rusya'da ise 2 bin 999 seçmenden bin 414'ü oy kulllandı. Katılım oranı yüzde 47.15 olan seçimlerde Macron'a 886 oy, Le Pen ise 408 oy çıktı. Fransa'nın denizaşırı bölgelerinde ise Macron oyları silip süpürdü. Wallis ve Futuna, Guadeloupe ve Martinique adalarından yüzde 75'in üzerinde oy alan Macron, diğer denizaşırı topraklarda da oylarını yüzde 52'nin üstünde tutmayı başardı.

BEYRUT ZİYARETİ YARAMADI
Seçime katılımın yüzde 15.09 olduğu Libya'da oyların yüzde 100'ünü alan Macron'a en büyük destek veren ülkelerden biri de Türkiye'deki Fransız seçmenler oldu. Türkiye'deki 6 bin 144 seçmenden 2 bin 137'si pazar günü sandık başına gitti. Macron bin 900 oyla yüzde 93.73 destek alırken Le Pen'e sadece 127 kişi oy verdi. Macron, Almanya, Cezayir, Danimarka, İsrail, İsveç ve Hollanda'da oyların yüzde 95'inden fazlasını elde etti. Lübnan'da ise Le Pen, destek kazanmak için şubatta yaptığı ziyarete rağmen oyların 2 bin 315'ini alırken, Macron 5 bin 64 oy toplayarak üstün geldi.

DİNİ LİDERLERDEN ORTAK ÇAĞRI
Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda günler önce Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Anouar Kbibech, Fransa Protestan Toplumu Temsilcisi François Clavairoly ve Fransa Yahudilerinin Hahambaşı Haim Korsia tarafından yayımlanan bildiride, Le Pen'e karşı Macron'a oy verilmesi çağrısı yapmıştı. Ayrıca Paris Camisi yöneticisi Dalil Boubakeur tarafından da Müslümanlara Macron'a oy vermeleri için çağrıda bulunulmuştu.

FIRST LADY'YE KALKAN OLDU
Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisinden 24 yaş büyük olan eşi Brigitte Trogneux hakkında çıkan haberlere "Eşimden 20 yaş büyük olsaydım hiç kimse bir an bile uygunsuz bir eş olabileceğimi düşünmezdi" diyerek tepki gösterdi.

VALLS'IN ADAYLIK TALEBİ REDDEDİLDİ
Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kurduğu Yürüyüş Hareketi'nden milletvekili adayı olacağını açıklayan eski Başbakan Manuel Valls'in talebi reddedildi. Yürüyüş Hareketi'nin aday belirleme komisyonunun başkanı Jean-Paul Delevoye, Europe 1 radyosuna, Valls'in parti için faydalı olmayacağını düşündüklerini ve adaylık şartlarını taşımadığını söyledi. Valls önceki gün, "Sosyalist Parti öldü. Emmanuel Macron'un hareketinden aday olacağım" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müslümanlardan Macron’a destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN