Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da bir kararı daha

'da Yardımcı ve Halk Partisi (ÖVP) Başkanı Reinhold Mitterlehner'in istifasının ardından ÖVP'nin yeni genel başkanı seçilen Sebastian 'un başbakan yardımcılığı görevini kabul etmeyerek, yerine Adalet Bakanını önermesi, Başbakan tarafından "sorumluluktan kaçmak" olarak yorumlandı.

Giriş Tarihi: 16.5.2017 17:10
Avrupa'da bir erken seçim kararı daha

Kern, bakanlar kurulu toplantısının ardından parlamentoda yaptığı konuşmada, Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı 'un yardımcılığı görevini yürütmek istememesine ilişkin, "Bizim bu ülkeye karşı sorumluluklarımız var. Benim kanaatim kimse 'yı kullanamaz." diye konuştu.

Başbakan Kern, ÖVP'nin başbakan yardımcılığı görevi için Adalet Bakanı Wolfgang Brandstetter'ı, Maliye Bakanlığı görevi için de Harald Mahrer'in getirilmesi teklifini kabul ettiğini bildirdi.

ÖVP'nin yeni genel başkanı seçilen Sebastian Kurz ise lere kadar yasaların parlamentoda sağlanacak çoğunlukla çıkartılacağını, bu nedenle başbakan yardımcılığı görevini kimin üstleneceğinin çok fazla önemi olmadığını ifade etti.

Kurz'un koalisyonu yaz sonuna kadar devam ettirip, sonbaharda erken seçimlere gidilmesi yönündeki önerisi başta muhalefet partileri olmak üzere koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) tarafından da kabul edildi.

Muhalefet partilerinin yöneticileri bir araya gelerek, erken seçimin ekim ayının ilk yarısında yapılması için yarın meclise yazılı başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Koalisyonu oluşturan taraflar da muhalefetin erken seçime ilişkin yaptığı önerinin kendileri için de uygun olduğunu kaydetti.

Merkez sağ partisi ÖVP'nin yeni Genel Başkanı Kurz, mevcut koalisyon hükümetinin seçim kavgalarına neden olduğu görüşünü paylaşarak, erken seçim çağrısında bulunmuştu.

Kurz, ayrıca hükümetin çalışma programında bulunan projelerin yaz sonuna kadar tamamlaması önerisi yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da bir erken seçim kararı daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN