Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasat zamanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü DEAŞ’tan temizlediği Suriye’nin Azez, Bab, Mare, Çobanbey ve Cerablus bölgelerinde çiftçiler topraklarını ekip biçiyor

Giriş Tarihi: 20.5.2017
Hasat zamanı
Suriye'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı'nda terör örgütlerinden kurtardığı bölgelerde çiftçiler, terör baskısından uzak ilk ürünlerini biçiyor. 24 Ağustos 2016'da başlayan harekatla, TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Türkiye sınırında, Halep'in Azez- Cerablus ilçeleri arasındaki bölgeyi terör örgütlerinden arındırmıştı. Bölgedeki çiftçiler, tarım alanlarının terör örgütü DEAŞ'ın döşediği mayın ve patlayıcılardan arındırılmasından sonra buğday, arpa, mercimek ve nohut ektiler. Hasat mevsiminin gelmesiyle çiftçiler, Azez, Bab, Mare, Çobanbey ve Cerablus'ta ektiklerini biçmeye başladı. DEAŞ baskısından uzak geçen hasat mevsiminde, bu yılın nispeten yağışlı geçmesi de çiftçilerin yüzünü güldürdü. Hasat, Azez'de sığınmacı kampında kalanlara da gelir kaynağı oldu. Kamplarda kalanlar, sabah erken saatlerde kamyonetlerle arazilere geliyor. Biçme işlemi bittikten sonra akşama doğru kamplara dönüyorlar.

'DEAŞ ZORLA TOPLUYORDU'
Cerablus ilçesine bağlı Kandura köyü çiftçilerinden Ahmed el Hüseyin, "Geçen sene ekili arazilerden hiçbir şey kaldıramadık. Mevsim de iyi geçmedi. DEAŞ döneminde yabancı otlarla mücadele için ilaç alamadık. Bu nedenle ekili arazileri otlak olarak kullanmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı. DEAŞ'ın zorla para ve ürün topladığını, bunların zekat olduğunu söylediklerini belirten Hüseyin, "Herkes korkudan veriyordu. DEAŞ araziyi ekip ekmediğine bakmaksızın bizden para topluyordu. Bu sene çok rahat ettik. Zekatlarımızı DEAŞ'a değil, ihtiyaç sahiplerine vereceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasat zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN