Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürdün askeri Alman askerlerini darp etti

Alman BILD gazetesi tarafından ele geçirilen görüntüler Alman medyasında 'şok eden saldırı' başlığıyla verildi. Habere göre Afganistan'daki ISAF askerleri arasındaki kavgada Ürdün askerleri Alman askeri darp etti.

Giriş Tarihi: 31.5.2017 11:38 Güncelleme Tarihi: 31.5.2017 17:43
Ürdün askeri Alman askerlerini darp etti

Afganistan'ın başkenti Kabil'de 2014'ün sonunda, havaalanının askeri bölgesini kontrol etmekle görevli ISAF'a bağlı Ürdün askerleri ile bölgeye girmek isteyen bir konvoydaki Alman askerlerinin kavga ettiği ortaya çıktı.

Alman basınında yer alan haberlerde, Kabil'de, Alman ve Ürdün askerlerinin kavga ettiğine dair bazı görüntüler yayınlandı.

Bild gazetesinin haberinde, Kabil'de 2014'de meydana gelen olayda, havaalanının askeri bölgesini kontrol etmekle görevli ISAF'a bağlı Ürdün askerlerinin bölgeye girmek isteyen konvoydaki Alman askerlerine silah doğrultarak tehdit ediği belirtildi.

Ürdünlü askerlerin Alman askerini dövdüğü, yerde sürüklediği ve bir askere bilincini kaybedene kadar vurulduğu iddia edilen haberde, dövülen askerlerin eski Aman General Hans-Lothar Domröse'nin konvoyunda yer aldığı kaydedildi.

Konuyu araştıranların olay sırasında silahla ateş edildiğini de ileri sürdüğü aktarılan haberde, bu olayın Almanya tarafından bilinçli şekilde büyütülmediği ileri sürüldü.

- Alman Savunma Bakanlığı doğruladı

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jens Flosdorff, başkent Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, haberleri doğrulayarak, olayın Aralık 2014'te meydana geldiğini belirtti.

Flosdorff, "Alman askerleri üst düzeyli bir NATO subayına eşlik ediyordu ve güvenli bölgeye girmek istedi. Bu bölgede daha önce de saldırılar olmuştu. Askerler üzerinde belirli bir baskı olduğu için durum gerginleşti ve Alman askerleri ile Ürdünlü askerler arasında kavga çıktı. Olayda 4 asker yaralandı." dedi.

Olayla ilgili bir videonun da bulunduğunu ve olayın 2015 yılı başında Almanya Savunma Bakanlığına iletildiğini ifade eden Flosdorff, ISAF'ın da bir araştırma komisyonu oluşturduğunu ve sorgulamalar sonucunda her iki tarafın da hatalar yaptığına karar verdiğini kaydetti.

Böyle bir olayın bir kez daha tekrarlanmaması gerektiğini dile getiren Flosdorff sözlerine şöyle devam etti:

"Bu tatsız bir olaydı. Bir stres ortamından kaynaklandı. Bu şekliyle gerçekleşmemesi gerekirdi. Kabil'deki yetkili makamlar ve ISAF'ın görüşlerine göre her iki taraf da hatalı davrandı ve burada dil sorunu da yaşandı. Tutumlarda farklı sebepler de vardı. Ürdünlü askerler, bölgedeki kontrolü kaybetmek istemiyorlardı. Bu nedenle konvoyun ne kadar hızlı şekilde güvenlikli bölgeye gireceğine ya da kontrol edilip edilmeyeceğine kendileri karar vermek istediler. Alman askerleri de anlaşılır sebeplerden dolayı bir an önce güvenlikli bölgeye girmek istiyorlardı. Alman ordusunda da disiplin soruşturması başlatıldı ancak olaya karışan Alman askerleri için bu olumsuz bir sonuç doğurmadı."

Olaya karışan Alman askerleri hakkında disiplin soruşturmalarının da yapıldığını ve bunların askerler açısından olumsuz sonuç doğurmadığını ifade eden Flosdorff, askerlerden birinin Hamburg Eyaleti Kriminal Dairesine (LKA) kişisel olarak suç duyurusunda bulunduğunu, kendilerinin de Kabil havaalanındaki güvenlik önlemleri sebebiyle videonun bazı kısımlarını delil olarak sunmayı teklif ettiklerini belirtti.

LKA'nın, 2016 yılında videoyu kendilerinden talep ettiğini söyleyen Flosdorff, güvenlik önlemlerinin tümüyle değiştirilmesi sebebiyle bu kez videoyu tümüyle sunduklarını kaydetti.

LKA'nın soruşturmasının sürdüğünü, bakanlık olarak kendilerinin olayı ayrıntılarıyla araştırdıklarını anlatan Flosdorff, bu nedenle olayı skandal olarak tanımlamak için hiçbir sebep göremediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Alman milletvekillerinin İncirlik üssünde görev yapan Alman askerlerini ziyaret etmesinin Türk makamlarınca uygun bulunmamasından sonra Almanya İncirlik'e alternatifler arayışında girdi ve Ürdün'deki bir üssün bu alternatifler arasında en uygun üs olarak gösterilmesi dikkati çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürdün askeri Alman askerlerini darp etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN