Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de ve !

Kuzey Kutbu'nda bulunan ’ın kuzeybatısında 4,1 büyüklüğünde meydana geldi. Nuugaatsiaq adlı yerleşim alanında depremin ardından meydana gelen de denizin 11 evi yuttuğu, en az 4 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Giriş Tarihi: 18.6.2017 18:40 Güncelleme Tarihi: 19.6.2017 01:40
Grönland'de deprem ve tsunami!

Danimarka medyasında ve kamu yayıncısı KNR'de yer alan haberlere göre, Nuugaatsiaq yerleşim alanı yakınlarında dün akşam saatlerinde Danimarka Jeolojik Araştırmalar Merkezi'ne göre 4,1 büyüklüğünde meydana geldi.

Depremle Grönland'ın batısındaki birçok bölgede dev dalgalar oluşurken, denizin yükselmesi sonucu bazı bölgeler sular altında kaldı.

Danimarka Emniyet Müdürü Björn Tegner Bay, basın toplantısında deprem ve den en çok etkilenen Nuugaatsiaq adlı yerleşim bölgesinde yaşayan 101 kişiden 78'ini tahliye ederek Uummannaq şehrine yerleştirdiklerini söyledi.

Tahliye edilen 78 kişiden 2'sinin ağır, 7'sinin ise hafif yaralı olduğunu belirten Tegner Bay, Nuugaatsiaq yerleşim bölgesinde 11 evin deniz tarafından yutulduğunu, 4 kişinin ise kayıp olduğunu açıkladı.

Kayıp olarak açıklanan kişilerin denizin yuttuğu evlerden birinde yaşadıklarını belirten Bay, 23 kişinin akıbetinin bilinmediğini ancak bu kişilerin olay sırasında bölgede bulunmama ihtimalini değerlendirdiklerini söyledi.

Bay, elektrik trafosunun zarar görmesi nedeniyle bölgeye elektrik verilemediği aktardı. Bölgede arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü açıklandı.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, Twitter'da paylaştığı mesajda, 'korkunç bir doğal afet' şeklinde nitelendirdiği olayı yakından takip ettiğini ve yerel yönetim lideri Kim Nielsen'e üzüntülerini ilettiğini yazdı.

Bugün neler oldu? (19.06.2017)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Grönland'de deprem ve tsunami!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN