Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den üç ülkede uyarısı!

, , ve 'daki kolera salgınının riskini artırdığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 21.6.2017 19:11 Güncelleme Tarihi: 22.6.2017 01:38
IFRC'den üç ülkede kıtlık uyarısı!

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (), , ve 'daki kolera salgınının riskini artırdığı uyarısında bulundu.

IFRC Genel Sekreteri Senegalli Elhadj As Sy, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Doğu Afrika ve Yemen'deki kıtlığın ele alındığı panelde yaptığı konuşmada, Yemen, Somali ve Güney Sudan'da nisan ayından bu yana 220 bini aşkın kolera vakası tespit edildiğini söyledi.

Yemen'de 166 bin, Somali'de 51 bin, Güney Sudan'da da 5 bin kolera vakasına rastlandığını anlatan Sy, ocak ayından bu yana yaklaşık 2 bin 100 kişinin kolera nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Sy, BM'nin daha önce söz konusu üç ülke için "kıtlığın kapıda olduğu" uyarısı yaptığını anımsatarak, "IFRC çalışanları ve gönüllüler, koleranın daha fazla yayılmasını engellemek ve hastaları tedavi etmek için gece gündüz çalışıyor. Bununla beraber yetersiz beslenmeye çözüm bulunamazsa, çok daha fazla insan hastalanacak." dedi.

Koleranın kaynakları böldüğünü ve bunun sonucunda yetersiz beslenme ve açlıkla mücadeleye verilen dikkatin dağıldığını ifade eden Sy, bu durumun Yemen, Somali ve Güney Sudan'da kıtlık riskini şiddetlendiğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IFRC'den üç ülkede kıtlık uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN