Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman polisine virüs yetkisi

Giriş Tarihi: 25.6.2017
Alman polisine virüs yetkisi

Almanya'da alınan parlamento kararına göre Alman güvenlik yetkilileri, vatandaşların elektronik cihazlarına virüs bulaştırabilecek ve tüm haberleşme trafiğini izleyebilecek

İfade özgürlüğü ve insan hakları gibi konularda Türkiye'ye sert eleştiriler yönelten Almanya, kendi vatandaşlarının da tepki gösterdiği tartışmalı bir parlamento kararına imza attı. Karara göre Alman güvenlik yetkilileri, vatandaşların elektronik cihazlarına virüs bulaştırabilecek ve tüm haberleşme trafiğini izleyebilecek.

TÜM MESAJLAR SIZDIRILACAK
Söz konusu virüs, cep telefonlarının güvenlik tedbirlerini henüz devreye girmeden mesajları kaydedip, güvenlik yetkililerine iletiyor. Böylelikle Alman polisi, WhatsApp gibi mesajlaşma programlarında yazılan içerikleri bile henüz şifrelenmeden görebiliyor. Siber güvenlik uzmanı Yardımcı Doçent Dr. Ali Boyacı, SABAH'a yaptığı açıklamada "WhatsApp gibi mesajlaşma programlarından göndereceğiniz mesaj, sizin telefonunuzdan çıkmadan önce şifrelenir, karşıdaki telefona ulaştığında da bu şifre çözülür. Karar sayesinde Alman polisi, siz mesajı göndermeden ne yazdığınızdan haberdar olabilecek. Bu kesinlikle bir virüs" dedi. Boyacı, son derece tehlikeli olan bu durumun kişisel verilerin korunması ilkesine taban tabana zıt olduğunu söyledi. Alman Avukatlar Derneği Başkanı Ulrich Schellenberg de "Söz konusu yetki insan haklarının ciddi bir ihlalidir" dedi.

Bugün neler oldu? (25.06.2017)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman polisine virüs yetkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN