Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Katar ile anlaşmazlığımız hiçbir zaman askeri olmadı"

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Hireyci, Katar ile ülkesi arasındaki anlaşmazlığın askeri değil siyasi olduğunu, hiçbir şekilde Katar'ın egemenliğinin hedef alınmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 3.7.2017 11:39
Katar ile anlaşmazlığımız hiçbir zaman askeri olmadı

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid Bin Abdülkerim El-Hireyci, Körfez krizine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Suudi Arabistan'ın, Katar'ın güvenlik ve istikrarını önemsediğini belirten Hireyci, "Katar ile anlaşmazlığımız siyasidir, hiçbir zaman askeri olmadı ve egemenliği de hiçbir şekilde hedef alınmadı." dedi.

Hireyci, Körfezdeki bazı ülkelerin Katar'dan rahatsız olması ve ABD Başkanı Donald Trump'ın da katıldığı Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki zirvenin ardından Doha ile ilişkilerini kesmesi ile Trump yönetimi arasında bir bağlantının olup olmadığına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Mesele siyasi uygulamalardan kaynaklanan bir rahatsızlık değildir. Egemen devletler ilkesi, Katar'ı da koruyor ve siyaset yapma hakkını veriyor. Ancak Katar'ın tasarrufları, komşuları ile bölge ülkelerinin güvenliğini tehdit ediyor. Doha'nın yaptıklarını yıllardan beri yol edinmiş bir yaklaşım olarak okumak lazım. Bu nedenle Katar'a yönelik bu adımlar, kendisini sonuçları dikkate alınmamış bir takım eylemlerden korumak için atıldı."

Körfez ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kestiğini ve bunun abluka olmadığını ifade eden Hireyci, "Normalde abluka Birleşmiş Milletlerin (BM) kararlarından geçer ancak ilişkilerini kesme ise her ülkenin kendi milli güvenliğini korumak için aldığı egemen bir karardır. Bakın Türk ürünlerini Katar'a taşımak için Türkiye'den Doha'ya yüzden fazla uçuş gerçekleşti." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Katar ile anlaşmazlığımız hiçbir zaman askeri olmadı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN