'den 'ya yaptırım uyarısı!

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, gereken şartları yerine getirmediği sürece ’ya yönelik yaptırımların devam edeceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.7.2017 19:30 Güncelleme Tarihi: 10.7.2017 02:32
ABD'den Rusya'ya yaptırım uyarısı!

Tillerson, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştükten sonra ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada 'ya yaptırımlar konusuna değindi.

Yaptırımların devam edeceğini belirten Tillerson, "Rusya gereken şartları yerine getirmediği sürece ve AB'nin yaptırımları sürecek." ifadelerini kullandı.

Yapılan görüşmelerde Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların tırmanmaması, ateşkesin sağlanması ve ağır silahların çekilmesinde ilk adımın atılması hususunu Rusya'ya ilettiğini aktaran Tillerson, Donbas'ta krizin çözülmesinin ABD için de önemli olduğunu kaydetti.

Minsk Anlaşması'nın uygulanması ile ilgili sürecin hızlanmasına katkıda bulunmak için özel temsilci atadıklarını hatırlatan Tillerson, "Rusya'ya Minsk Anlaşması çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesi ve ayrılıkçılar üzerindeki etkisini kullanması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Tillerson, ABD olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak, Ukrayna vatandaşlarının güvenliğinin, etnik bağımsızlıklarının, milli ve dini eğilimlerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya yaptırım uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN