Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönenlerden can teşekkürü

Giriş Tarihi: 10.7.2017
Dönenlerden can teşekkürü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 Zirvesi’nde gündeme getirdiği Türkiye’den evine dönen Suriyeli sayısının 450 bin kişi olduğu açıklandı. Türkiye’de yaşamaya devam eden Suriyelilerin sayısıysa 3 milyon 69 bin

Terör örgütlerinden temizlendikten sonra binlerce Suriyeliye kucak açarak güvenli bir yaşamanın kapılarının açılmasını sağlayan şehirler, Suriyeliler için cazibe merkezi haline geldi. Türkiye'den ve Suriye'nin başka noktalarından göçler almaya devam eden kentlerde yaşayanlar, Türkiye'ye teşekkür etti. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen Cerablus, kısa süre içinde Suriye'nin en çok göç alan bölgesi oldu. Terör örgütünün kontrolündeyken nüfusu 3 bin 500'e kadar gerileyen kentin nüfusu bugünlerde 50 bin sınırına yaklaştı. Güvenli liman Cerablus'ta yaşayan bölge sakinleri ise Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi. Elektrik ve su gibi en temel ihtiyaçları Türkiye'den karşılandıktan sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleriyle alt yapısı yeniden yapılan Cerablus, hastane ve okullara da kavuşmasıyla geri dönüşlerin merkezi oldu.

'TÜRKİYE KUCAK AÇTI'
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG kontrolündeki Menbiç bölgesinden kaçarak Cerablus'taki kamplardan birine sığınan Elif İsa, artık güven içinde yaşadıklarını belirterek, "Cerablus'un güvenli hale gelmesinin ardından buradaki kampa yerleştik. Bu kampta Suriye'nin farklı noktalarından gelip yerleşen 10 binlerce kişi var. Türkiye hepimize kucak açtı. Allah Türkiye'den razı olsun" dedi.

KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞUYOR
Fırat Kalkanı Harekatı'nın son hamlesinde DEAŞ'tan temizlenen ilçe ise küllerinden yeniden doğuyor. İlçe merkezinde gıda ve giyim mağazasının yanında elektronik mağazaları ve kuyumcular da açılmaya başladı. Trafikte yoğunluğun da arttığı El Bab'da insanlar sokakta rahatça gezebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönenlerden can teşekkürü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN