Türkiye'nin en iyi haber sitesi

71 kurban daha kabrine kavuştu

Dünyanın gözleri önünde eli kanlı Sırp birliklerinin gerçekleştirdiği Srebrenitsa soykırımının 22’nci yılında kurbanlar anıldı. Kimlik tespiti yapılan Boşnak kurbanlardan 71’i daha dün toprağa verildi

Giriş Tarihi: 12.7.2017
71 kurban daha kabrine kavuştu
Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 binden fazla Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa soykırımının 22'nci yılı anısına kurbanlar için dün anma törenleri düzenlendi. Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995 tarihinde Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikler tarafından işgal edilmesinin ardından yapılan soykırımda katledilen ve toplu mezarlarda bulunduktan sonra kimlik tespiti yapılan Boşnak kurbanlardan 71'i daha dün toprağa verildi.HENÜZ 15 YAŞI NDAYDI
Soykırım kurbanlarının ailelerini yalnız bırakmak istemeyen binlerce kişi Srebrenitsa yakınlarındaki Potoçari Anıt Mezarlığı'na akın etti. Savaş yıllarında BM askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasından anıt mezarlığa taşınan yeşil çuhalı tabutların başında da hüzün hakimdi. Yakınları, kurbanların tabutlarının başına gelerek, sevdiklerine son kez veda etti. Bu yıl defnedilen 71 soykırım kurbanının en genci öldürüldüğünde 15 yaşında olan Damir Suljic, en yaşlısı ise 72 yaşındaki Alija Salihovic. Dünkü cenaze töreninin ardından Potoçari Anıt Mezarlığı'ndaki mezar sayısı 6 bin 575'e yükseldi. Bu yıl törene Türkiye adına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldı.


11 Temmuz 1995'te, Birleşmiş Milletler'in (BM) güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa'da, BM Koruma Gücü askerlerinin gözlerinin önünde Sırp birliklerince gerçekleştirilen Srebrenitsa soykırımında 8 bin 372 sivil katledildi.

KURBANLAR ANKARA'DA ANILDI
Ankara'daki anma törenine Bosna Hersek'in Ankara Büyükelçisi Sadoviç ve çok sayıda davetli katıldı. Sadoviç, "Allah, ders çıkarması i��in insanlara imtihan verir. Srebrenitsa imtihanı da şunu gösteriyor ki zayıf olmamamız gerekiyor çünkü zayıflık her daim düşmanları üstünüze çeker" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
71 kurban daha kabrine kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN