Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 'yi eleştiren robotun fişi çekildi

Giriş Tarihi: 3.8.2017 14:28 Güncelleme Tarihi: 3.8.2017 14:37
Çin'de Komünist Parti'yi eleştiren robotun fişi çekildi

Online sansür ile sıklıkla da yer alan 'de bit IT firması 'yi eleştiren chatbot'un fişini çekti.

Facebook'un yapay zeka çalışmaları kapsamında başlatıtğı programını chatbot'ların İngilizceyi bırakıp kendi oluşturdukları dil ile anlaşmaya başlaması üzerine kapatmasının ardından benzer bir olay 'de yaşandı.

Ancak Çin'de yaşanan olay Musk ve Hawking'in uyarılarını akıllara getirecek türden değil. Online sansür ile sıklıkla da yer alan Çin'de bit IT firması 'yi eleştiren chatbot'un fişini çekti.

KOMÜNİST PARTİ'NİN YOZLAŞTIĞINI SÖYLEMESİ SONU OLDU

Yapay zekaya sahip olan chatbot'un Çin'i yöneten Komünist Parti'nin yozlaştığı yorumu yapması programın sonlandırılmasına neden oldu. Kullanıcılar ile konuşan chatbot'un sistem eleştirisi bununla sınırlı kalmadı. Chatbot gelen bir soru üzerine Çin'de vatansever olmanın yüksek vergiler vermek ve Parti'nin baskısına ses çıkarmamak anlamına geldiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un yapay zeka ile çalışan chatbot'ları İngilizce yerine kendi oluşturdukları bir dil ile iletişime devam etmişlerdi. 2014'te ise Microsoft'un Twitter üzerinde yayına soktuğu yapay zakası Tay, ırkçı açıklamalarda bulunduğu için sonlandırılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin'de Komünist Parti'yi eleştiren robotun fişi çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN