Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhani için Hamaney'den onay aldı

İran’da mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Cumhurbaşkanı , düzenlenen törenle resmen göreve başladı.

Giriş Tarihi: 3.8.2017 11:24 Güncelleme Tarihi: 3.8.2017 11:26
Ruhani yeni dönem için Hamaney'den onay aldı

İran Lideri Ali Hamaney'in çalışma ofisinin bulunduğu Beyt-i Rehberi yerleşkesinde düzenlenen törende, 12'inci dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin düzenlenmesine ilişkin rapor sunan İçişleri Bakanı Rahmani Fazli, "Bölgede yaşanan emniyet sorunlarına rağmen ülkemizde kanunlara uygun sağlıklı bir seçim gerçekleştirilmiştir." ifadesini kullandı.

Fazli'nin raporunun ardından, Hamaney'in Özel Kalem Müdürü Muhammed Gulpayegani, Ruhani'nin cumhurbaşkanlığının onama metnini okudu. Böylelikle Hamaney, İran halkının oylarını onaylayarak, Ruhani'yi 4 yıllığına İran'ın Cumhurbaşkanlığı görevine atamış oldu.

Ruhani de törende yaptığı konuşmada, ılımlı siyasetin ülke kalkınması için bir çok faydalar sağladığını söyledi. Dünya ülkeleriyle ve özellikle komşu ülkelerle iyi ilişkiler ve işbirliğinin ekonomik kalkınmadaki önemine değinen Ruhani, halkın seçimlere katılarak oylarını kullanmalarıyla üzerine düşeni yaptığını belirtti.

İRAN ABD'Yİ BM'YE ŞİKAYET ETTİ!

HAMANEY'DEN EKONOMİ VURGUSU

Ruhani'nin ardından söz alan Hamaney de seçimlerin önemine vurgu yaparak Ruhani hükümetinin görev yapacağı gelecek dört yıl zarfında ekonomik sorunlara ehemmiyet vermesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında iç ve bölgesel sorunlara değinen Hamaney, yöneticilerin eleştirilere açık olması gerektiğini dile getirerek Ruhani'ye başarılar diledi.

Törene, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi üyeleri, Anayasayı Koruyucular Konseyi üyeleri, bakanlar, milletvekilleri, yargı erki yetkilileri, üst düzey askerler ve yabancı ülke büyükelçileri katıldı. Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin törende hazır bulundu.

Dört yıl daha cumhurbaşkanı olarak görev yapacak olan Ruhani için 5 Ağustos Cumartesi günü mecliste yemin töreni düzenlenecek. Törene, Türkiye'den Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekici'nin katılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhani yeni dönem için Hamaney'den onay aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN