Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ye yeni yaptırım hazırlığı!

, balistik füze denemelerini sürdüren 'ye yeni yaptırımlar uygulanması i Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (GK) karar tasarısı hazırlayarak üyelere dağıttı.

Giriş Tarihi: 5.8.2017 01:00
ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırım hazırlığı!

'nin özellikle maden ihracatının engellenmesi i yeni yaptırım paketi hazırlayan , tasarıyı GK üyesi diğer 14 ülkeyle paylaştı.

Yeni tasarıda Kuzey Kore'nin en önemli gelir kaynaklarından kömür, demir ve kurşun ile deniz ürünleri ihracatına yasak konulması ve ülkenin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerinin 1 milyar dolara kadar düşürülmesi hedefleniyor.

Tasarıda ayrıca BM üyesi ülkelerin Kuzey Kore vatandaşlarına yeni çalışma izni vermeleri de yasaklanıyor.

RUSYA VE ÇİN'İN DESTEĞİ GEREKİYOR

Yeni yaptırımların hayata geçirilebilmesi için konseyin daimi üyeleri ABD, , Çin, ve 'nın veto hakkını kullanmaması ve 15 üyeden en az 9'unun tasarı lehinde oy vermesi gerekiyor.

Diplomatik kaynaklar, tasarının bugün oylamaya sunulabileceğini belirtirken henüz oylama tarihine ilişkin resmi duyuru yapılmadı.

Daimi üyelerden İngiltere ve Fransa tasarıya destek vereceğini açıkladı ancak Rusya ve Çin'in nasıl bir tutum alacağı henüz netleşmedi.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamada, Çin'i eleştirerek, bu ülkenin Kuzey Kore'nin engellenmesi için yeterli çabayı harcamadığını savunmuştu.

En son 28 Temmuz'da kıtalar arası balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore, 2006 yılından bu yana uygulanan BM yaptırımlarına rağmen nükleer faaliyetlerini ara vermeden sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırım hazırlığı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN