Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki Blackwater davasında mahkumiyet kararı bozuldu

Washington'daki temyiz mahkemesi, 2007'de 'ta 14 sivilin ölümüne sebep olmaktan suçlu bulunan Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın dört eski çalışanıyla ilgili mahkumiyet kararını bozdu.

Giriş Tarihi: 5.8.2017 11:05 Güncelleme Tarihi: 5.8.2017 11:07
ABD'deki Blackwater davasında mahkumiyet kararı bozuldu

Üç yargıçtan oluşan federal temyiz mahkemesi, eski Blackwater güvenlik görevlisi keskin nişancı Nicholas Slatten'ın birinci derece ten 2015'te aldığı ömür boyu hapis mahkumiyetini bozarak, yeniden yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti Slatten'ın, olaya karışan ve 30 yıl hapis cezası verilen diğer üç şirket çalışanı Paul Slough, Dustin Heard ve Evan Liberty ile birlikte yargılanmamış olması gerektiğini belirtirken, söz konusu üç mahkumun aldığı cezanın ağır olduğu hükmüne vardı. Mahkeme, Blackwater'ın söz konusu dört eski çalışanıyla ilgili mahkumiyet kararını bozma kararı aldı.

TONY BLAİR'E IRAK'IN İŞGALİ İÇİN DAVA AÇILAMAYACAK

Kararda, Slatten'ın yapılacak yeni duruşmada ilk ateşi kendisinin açmadığını gösteren delilleri sunabileceği belirtildi.

Savunma avukatları, Blackwater çalışanlarının tamamen korunma amacıyla kendilerine açılan ateşe karşılık verdiklerini ifade ederek, müvekkillerinin şiddet ve savaş dolu gergin bir ortamda görev yaptıklarını belirtmişlerdi.

YÜZLERCE KİŞİYİ KOVDUĞU BİLGİSİNE YER VERİLDİ

Temsilciler Meclisinin bir raporunda, Blackwater'ın rastgele adam vurmaktan, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi çeşitli nedenlerle yüzlerce kişiyi kovduğu bilgisine yer verilmişti.

'ın başkenti 'ta Amerikalı diplomatları korumakla görevlendirilen şirket, 16 Eylül 2007'de Bağdat'ın Nisur Meydanı'nda sivillere ateş açmıştı. Olayda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 14 Iraklı hayatını kaybetmiş, 17 sivil yaralanmıştı. Olay, başta Irak'ta ve 'de olmak üzere dünya genelinde öfke yaratmış ve firmayla anlaşma yapan ABD Dışişleri Bakanlığına tepki gösterilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'deki Blackwater davasında mahkumiyet kararı bozuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN