Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan 'ye skandal mektubu!

Dışişleri Bakanı 'in Türk hükümetine karşı önlemlerin sertleştirilmesi talebiyle üst düzey yetkililerine yazdığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 4.8.2017 22:14 Güncelleme Tarihi: 5.8.2017 02:13
Almanya'dan AB'ye skandal Türkiye mektubu!

Dışişleri Bakanı 'in ile ilgili olarak 24 Temmuz tarihinde yetkililerine bir yazdığı ortaya çıktı.

Alman Der Spiegel dergisi, Gabriel'in AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn'a yazdığı mektupta Ankara'ya yönelik daha sert önlemler alınması çağrısı yaptığını bildirdi.

'ERDOĞAN'IN POLİTİKALARI AVRUPA İLE TEZAT'

Spiegel'in haberine göre mektupta "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın politikalarının Avrupa değerler sistemiyle açık bir tezat içinde olduğu ve net bir yanıt gerektirdiği" ifadesi yer aldı.

'ANKARA DAHA DA AGRESİFLEŞİYOR'

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gabriel'in mektupta "ilişkileri iyileştirmek için gösterilen çabaların Ankara'nın giderek daha agresif ve yapıcı olmayan politikalarıyla boşa çıkarıldığını" belirttiği ve "Türkiye için üyelik öncesi mali yardımların kısılarak hükümetin değil Türk sivil toplumunun yararına kullanılmak üzere demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarıyla sınırlandırılmasını" önerdiği kaydedildi.

'YENİ PROJELERE GİRİŞİLMEMELİ'

Gabriel mektupta ayrıca "Avrupa Yatırım Bankası'nın proje teşviklerinde daha kısıtlayıcı olması gerektiği" görüşünü de dile getirerek "Temel çizgi, şu an için yeni işlere girişilmemesi olmalıdır" ifadesini kullandı.

AB ALMANYA'YA OLUMSUZ YANIT VERMİŞTİ

AB ise bu çağrıya olumsuz yanıt vererek Türkiye ile ilişkilerin sürdürülmesinden yana olduklarını bildirmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'dan AB'ye skandal Türkiye mektubu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN