Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den flaş kararı!

Balistik füze denemelerini sürdüren 'nin ihracat gelirlerini yeni yaptırımlarla üçte bir oranında azaltmayı hedefleyen Güvenlik Konseyi karar tasarısı oy birliği ile kabul edildi.

Giriş Tarihi: 5.8.2017 22:20 Güncelleme Tarihi: 6.8.2017 01:56
BM'den flaş Kuzey Kore kararı!

Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına rağmen nükleer faaliyetlerine ve füze denemelerine devam eden 'ye yönelik yeni yaptırımlara ilişkin karar tasarısı kabul edildi.

BMGK üyeleri, ABD tarafından hazırlanarak Konsey'e getirilen ve Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımları içeren karar tasarısını görüştü.

Tasarı, 15 üyenin de lehte oyu ile kabul edildi.

Kararda, Kuzey Kore'nin en önemli gelir kaynaklarından kömür, demir, kurşun ile deniz ürünleri ihracatına yasak konulması ve ülkenin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerinin üçte bir oranında azaltılması hedefleniyor.

Kararda ayrıca, BM üyesi ülkelerin Kuzey Kore vatandaşlarına yeni çalışma izni vermeleri de yasaklanıyor. Böylece yurt dışında yaşayan Kuzey Koreliler aracılığıyla ülkeye döviz girişi de engellenmiş olacak.

Kararla bazı Kuzey Koreli yetkililer ve şirketler de "BMGK Kuzey Kore yaptırımlar listesine" eklendi. Bu kişi ve kuruluşlara varlık dondurma ve seyahat yasağı uygulanacak.

Kuzey Kore 2006 yılından beri uygulanan BM yaptırımlarına rağmen nükleer faaliyetlerini ara vermeden sürdürüyor.

Kuzey Kore sonuncusu 28 Temmuz'da olmak üzere geçen ay iki kez kıtalararası balistik füze denemesi yaptığını duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den flaş Kuzey Kore kararı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN