Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Medeniyet 30 yıl içinde çökebilir’

’ni terk edip inzivaya çekilen eski Facebook yöneticisi, “Dünyanın kısa süre içinde neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti” dedi

Giriş Tarihi: 8.8.2017
‘Medeniyet 30 yıl içinde çökebilir’

Neden bir insan yıllarca teknolojik gelişmelerin kalbi 'nde çalıştıktan sonra bir anda her şeyi bırakıp, inzivaya çekilir ve "dünyanın sonunu" beklemeye başlar? Facebook'un eski üretim müdürlerinden Antonio Garcia Martinez, bu soruyu tek bir cümleyle yanıtladı: "Çok kısa bir süre içinde dünyanın neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti."
BBC'nin "Silikon Vadisi'nin sırları" belgeseli ekibine 'nin Seattle kenti açıklarındaki 'nda satın aldığı geniş arazide konuşan Martinez, "Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım" dedi.

Silikon Vadisi'nde geliştirilen ve robot teknolojilerinin sanılandan çok daha kısa bir süre içerisinde küresel ekonomik dengeleri alt üst edeceğini düşünen Martinez, "İnanın ben gelecekten geliyorum. Daha yeni adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak" diye konuştu. Martinez, küçük Orcas Adası'ndaki arsasını kendi kendisine yetebilecek şekilde tasarlamaya çalışıyor. Barınaklar, temiz su, tarımsal ürün ve hatta mühimmat dahi stokluyor.

'TEK BEN DEĞİLİM'
"Medeniyetin çöküşü" riskine karşı poligonlar kuran eski Facebook yöneticisi, aşırıya gidip gitmediği sorusuna ise şu cevabı verdi: "Siyaset ve teknoloji arasında ciddi bir yarış söz konusu. Şu anda teknoloji açık ara önde gidiyor. Teknolojik gelişmelerin sonucunda çok sayıda kişi işini kaybedecek. Bu durumun önüne geçip oluşacak sefaleti önleyecek sosyal politikalara dair ise hiçbir çalışma yok. Sadece ABD'de 300 milyon silah var. Bu da neredeyse kişi başına bir silah düşüyor demek. Bu silahların büyük kısmı da ekonomik açıdan avantajlı konumlarını yitiren kişilerin elinde." Martinez kendisinin inzivaya çekilen tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını da ifade etti ve pek çok eski teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini belirtip "Gelecekten korkuyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Medeniyet 30 yıl içinde çökebilir’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN