Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki Müslüman toplumundan 'a çağrı

'deki Müslüman temsilcileri, ABD Başkanı Donald 'a, Minnesota'daki cami saldırısı karşısında sessizliğini bozup olayı kınaması çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 9.8.2017 09:27 Güncelleme Tarihi: 9.8.2017 09:29
ABD'deki Müslüman toplumundan Trump'a çağrı

Başkanı 'ın, Minnesota'nın Bloomington bölgesindeki Dar Al-Farooq İslam Merkezi'nde sabah namazı öncesinde düzenlenen ve imamın ofisinde küçük çaplı hasara neden olan saldırıyı kınamaması, ABD'deki Müslüman toplum liderlerinin tepkisini çekti.

Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Sözcüsü İbrahim Hooper, "Ulusal düzeyde kamu görevlilerinin sessizliği sadece İslam düşmanlarını güçlendirecek." açıklamasında bulundu.

Minnesota Müslüman Amerika Toplumu Başkanı Asad Zaman da yaptığı açıklamada, "Başkan Trump'ın bu konuda neden tweet atmadığını merak ediyoruz" ifadesini kullandı.

CAIR Kamu İlişkileri Müdürü Robert McCaw ise Başkan'ın sessizliğinin bilinçli bir tercih olduğunu savundu.

BEYAZ SARAY AÇIKLAMA YAPTI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik görevlisi Sebastian Gorka, MSNBC televizyonunda yaptığı açıklamada, Trump'ın sessizliğini saldırının arkasındaki ideolojik sebebin bilinmemesine bağladı ve bu nedenle ihtiyatlı olduğunu söyledi.

Olayın ardından hazırlanan ilk raporların tümünün yanlış olduğunu dile getiren Gorka, "Onları kontrol etmeniz gerekiyor, faillerin kim olduğunun bulunması lazım." diye konuştu.

Gorka konuşmasının sonunda, "Bekleyelim ve görelim. Yerel makamlara değerlendirme yapmalarına izin verelim. Beyaz Saray daha sonra yorumlarını yapacak." dedi.

Minnesota Valisi Mark Dayton, saldırıya uğrayan camiyi ziyaret ederek olayı kınamış ve Müslüman toplumuyla dayanışma göstermişti. Dayton, saldırıyı "korkunç, alçakça ve korkakça bir terör eylemi" olarak nitelemişti.

Bu arada, ABD'deki Müslüman örgütleri, saldırganın yakalanmasına yardımcı olacaklara 24 bin dolar ödül vereceğini açıkladı.

BİNDEN FAZLA AMERİKALI PROTESTO ETTİ

Bölgedeki Müslüman sivil toplum temsilcileri ve din adamlarının yanı sıra çok sayıda rahip ve hahamın da aralarında olduğu binden fazla Amerikalı, caminin önünde saldırıyı etti.

Burada yapılan konuşmalarda, "Hepimiz bir Minnesota'yız. Nefretin kazanmasına izin vermeyeceğiz." denildi.

Mitinge, Minnesota Senatörü ünlü yazar ve komedyen Al Franken ile Kongre Üyesi Tim Walz da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'deki Müslüman toplumundan Trump'a çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN