Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 40 bin Arakan Müslümanını sınır dışı etmeye hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 11.8.2017 15:24
Hindistan, 40 bin Arakan Müslümanını sınır dışı etmeye hazırlanıyor

, ve Bangladeş'le Arakan Müslümanlarını sınır dışı etmek için görüşmeler yapıyor. Hükümet sözcüsü, Hindistan'da yasa dışı bir şekilde yaşadıkları gerekçesiyle 40 bin Arakanlı Müslüman’ı sınır dışı etme planları için Bangladeş ve Myanmar ile görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

On binlerce Arakan Müslüman'ı Budist çoğunluğun yaşadığı 'da 1990'larda kendilerine yapılan zulümden kaçarak Bangladeş'te yaşamaya başlamıştı, bazıları daha sonra Hindu'ların çoğunlukta bulunduğu 'a geçmişti.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü K.S. Dhatwalia, Myanmar ve Bangladeş'le Hindistan'da yaşayan sadece 14 bin civarında Arakanlı'nın Mülteci Ajansı'na (UNHCR) kayıtlı olduğunu, geri kalanının yasa dışı olduğunu ve bu insanları geri göndermekle yükümlü oldukları konularını görüştüklerini, konunun yakında daha da netlik kazanacağını söyledi.

Hindistan İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Kiren Rijiju parlamentoda yaptığı açıklamada, Federal Hükümet'in Eyalet Hükümetleri'ni yasa dışı kalan yabancı uyruklu kişileri tanımlamak ve ülkede izinsiz yaşayan yabancı uyruklu kişileri sınır dışı etmekle görevlendirdiğini bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan, 40 bin Arakan Müslümanını sınır dışı etmeye hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN