Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Motor sesiyle uyutan albüm

Monoton seslerin uyutma özelliğinden yola çıkan bir havayolu şirketi motor sesinden albüm çıkardı. Albümün geliri Çocuk Uykusu Vakfı’na bağışlanacak

Giriş Tarihi: 13.8.2017
Motor sesiyle uyutan albüm

İngiliz havayolu şirketi EasyJet, filosundaki uçakların motor sesinden bir albüm hazırladı. Albüm çıkarma fikri monoton seslerin uykuyu kesen arka plan sesleri ya da trafik, horlama veya havlama gibi boğucu seslerin yerine geçtiğinde uyumayı kolaylaştırdığı yönündeki araştırmalar temel alınarak ortaya çıktı. Albümdeki 'beyaz sesler' denilen kayıt için İngiltere'nin başkenti Londra'nın Gatwick Havalimanı ile Fransa'nın Nice kenti arasında sefer yapan uçağın motorundaki Cfm56 turbo fanı kullanıldı. Yapılan son araştırmalarda monoton uğultuların uykuyu tetikleme özelliği olduğu ortaya çıkmıştı. Beyaz sesler grubuna giren buzdolabı ve klima gibi elektronik aletler çalışırken çıkan sesler de bu tür ses grubuna giriyor. Uyku uzmanı Dr Sandra L Wheatley de albümün hazırlanmasında katkıda bulunmuş. "Uçakların yumuşak, tekrarlı ve çevresel sesleri diğer sesleri bastıran beyni nazikçe ayarlar ve uykunun başlamasına yardımcı olur" diye konuşan Wheatley bu seslerin uykumuzu bölücü ve rahatsız edici sesleri bastırdığını söylüyor.

36 LİRAYA SATILACAK
"Jet sesleri iTunes üzerinden yayımlanacak. 7.99 sterline (36 Türk lirası) satılacak albümden elde edilen gelirin, "Çocuk Uykusu Vakfı"na (The Children's Sleep Charity) bağışlanacağı açıklandı. 10 saatlik motor sesi kaydından oluşan albüm ayrıca EasyJet'in YouTube kanalından da yayımlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Motor sesiyle uyutan albüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN