Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarım Bakan Yardımcısından “domates” açıklaması

Giriş Tarihi: 14.9.2017 19:16 Güncelleme Tarihi: 14.9.2017 19:20
Rusya Tarım Bakan Yardımcısından “domates” açıklaması

, 'den domates ithalatıyla ilgili, "Rusya olarak, bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü, dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz" dedi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından, Odalar ve Borsalar Birliğinin () desteğiyle ANFAŞ Antalya Fuar Merkezinde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'nı (YÖREX) ziyaret eden , iki ülke arasındaki krizden sonra ithali durdurulan domates hakkında açıklamalarda bulundu. Gromiko, Antalya'da yle alakalı temaslarda bulunduklarını belirterek, "Teknik yönden bir engel olmadığına dair görüşümüzü, Rusya'ya döndüğümüz de hükümete ileteceğiz" dedi.

"ENGEL BULUNMADIĞINI HÜKÜMETE İLETECEĞİZ"
Antalya'da önemli Türk yetkililerle önemli görüşmeler yaptıklarını söyleyen Gromiko, "Hangi istikamette çalışmalar yapmamız gerektiğini gerek Rus gerek Türk tarafı olarak biliyoruz. Engelleri aşmak için ne tür çalışma yapmamız gerektiği konusunda bugün verimli bir toplantı düzenledik. Doğal olarak kısıtlamaların kaldırılması kararı hükümet ve bakanlar kurulu kararı. Rusya olarak, bunların kaldırılması yönünde teknik yönden bir engel bulunmadığına dair görüşümüzü, dönüşümüzde hükümetimize ileteceğiz" diye konuştu.
Zaman konusunda tarih vermeyen Gromiko, "Henüz başbakan görevinde olmadığı için bunu söylemek zor, Çünkü hükümet kararı olacaktır. Tabi onların alanında bir şey söylemem mümkün değil ama yani bu konu gerçekten yakın bir zamanda ele alınıp karara bağlanacaktır. Yakın bir zamanda bunun haberini duymuş olacaksınız" dedi.

"TÜRK PARTNERİMİZLE İŞ BİRLİĞİNE HAZIR VE NAZIRIZ"
Son olarak Rusya'da bulunan üreticileri de düşündüklerini belirten Gromiko, şunları söyledi:
"Olabildiğince kendi üreticimizi de korumak için gayret gösteriyoruz. Rusya bir milyar dolar civarında yurt dışından ithalatı gerçekleştiriyor. Biz Türk partnerlerimizle iş birliğine hazır ve nazırız. Burada temel konu gıda güvenliğinin temin edilmesi, yani üretiminden tüketiciye ulaşana kadar bu tedarik zincirinde ürünlerin sağlıklı olduğunun takip edilebilmesi önem taşıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya Tarım Bakan Yardımcısından “domates” açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN