İçişleri Bakanı'ndan ' için tatil günü' açıklaması

Giriş Tarihi: 12.10.2017 16:23
Almanya İçişleri Bakanı'ndan 'Müslümanlar için tatil günü' açıklaması

İçişleri Bakanı Maiziere, " için tatil günü uygulamasının başlatılması konusunda görüşmeye hazırım." dedi.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bazı bölgelerde için tatil günü uygulaması başlatılması konusunda görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Bakan Maiziere, üyesi olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisinin (CDU) Aşağı Saksonya eyaletinde pazar günü yapılacak eyalet meclisi leri vesilesiyle Wolfenbüttel kentinde düzenlediği seçim mitinginde, "Müslümanlar için tatil günü uygulamasının başlatılması konusunda görüşmeye hazırım. İstenirse belki yapılabilir." dedi.

EYALET BAŞKANI KARŞI ÇIKTI!

Allerheiligen adı verilen Katoliklere ait dini tatil gününün de sadece Katolik Hristiyanların yaşadığı bölgelerde uygulandığına işaret eden Maiziere, "Müslümanların yoğun olarak yaşadığı yerlerde neden bir Müslüman tatil günü konusu da düşünülmesin ki." şeklinde konuştu.

CDU Aşağı Saksonya Eyaleti Başkanı Bernd Althusmann ise Bakan Maiziere'nin açıklamalarını eleştirerek, "Dini tatil günlerine ilişkin tartışmaları seçim mücadelesinde genel olarak uygun bulmuyorum." dedi.

Almanya'da mevcut olan tatil günlerinin uzun bir geçmişe dayandığına dikkati çeken Althusmann, "Köklü yapıların değiştirilmesi için ihtiyaç görmüyorum." şeklinde konuştu.

Ülkenin 16 eyaletinde yerel hükümetlerin kendi isteğine bağlı olarak farklı şekilde uyguladığı resmi tatil günleri mevcut.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya İçişleri Bakanı'ndan 'Müslümanlar için tatil günü' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN