ve Fetih uzlaştı

Giriş Tarihi: 12.10.2017 15:19 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 15:28
Hamas ve Fetih uzlaştı

’ın siyasi büro başkanı İsmail Haniye, 17 Eylül’de Gazze’nin yönetiminin Merkezi hükümetine bırakılması kararıyla başlayan hareketin, Mısır istihbarat ajansının gözetiminde Kahire’de yapılan görüşmenin ardından, Filistin Hamas örgütü ile Fetih örgütü arasında yapılan uzlaşma ile sonuçlandığını söyledi. Hamas ve Fetih, Gazze'nin idaresini en geç 1 Aralık'a kadar Birlik Hükümeti'ne devretme konusunda uzlaştı.

'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye'nin basın danışmanı Tahir en-Nunu, "Heniyye, Hamas ile Fetih'in, Mısır'ın arabuluculuğunda sabah saatlerinde anlaşmaya vardığını ilan ediyor" ifadesini kullandı. Nunu, anlaşmanın detayı hakkında bilgi vermedi.
Anlaşmasının detaylarının bugün yapılacak ortak basın toplantısında açıklanacağı belirtildi.Uzlaşma toplantısında tarafların Gazze halkının insani sıkıntılarının giderilmesi ile birlikte birkaç önemli konunun ele alındığı açıklandı. Tarafların, Hamas ile Fetih arasında 2011 yılında imzalanan hükümetinin Gazze'de bütün sorumluluğu devralacağı mekanizmayı da görüştükleri belirtildi.
Hamas ve Fetih örgütleri Mısır'ın aracılığıyla geçen salı günü uzlaşma görüşmelerine başlamıştı.

Filistin'de tarihi anlaşma: Abbas, Gazze'ye gidiyor!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamas ve Fetih uzlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN