Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Fetih 10 yıl sonra uzlaştı

Giriş Tarihi: 13.10.2017
Hamas ve Fetih 10 yıl sonra uzlaştı

’de Şeridi’ni yöneten ile ’da yönetimi elinde bulunduran Fetih, 10 yıllık süren anlaşmazlığın ardından siyasi anlaşmaya vardı

'deki yönetimini birlik hükümetine devreden 'ın lideri İsmail Haniye dün yaptığı yazılı açıklamada Hamas ile Fetih'in siyasi bir uzlaşmaya varmak için anlaştığını duyurdu. Görüşmelerin Mısır'ın arabuluculuğuyla gerçekleştiği belirtilirken Reuters'e konuşan Hamas sözcüsü Hazım Kassem, " halkını Kahire'de sağlanan uzlaşma anlaşmasından dolayı kutluyoruz. Halkımızın tarihinde yeni bir fasıl açmak için anlaşmanın uygulanması yolunda gerekli her çabayı göstereceğiz" dedi.

SINIRDA İDARİ DEĞİŞİM
Anlaşmanın detayları açıklanmasa da iki tarafın heyetlerinin bu hafta Kahire'de bir araya gelerek Gazze'de ve sınır kapılarındaki idari el değişiminin ayrıntılarını müzakere edeceği belirtildi. Anlaşmaya göre 3 bin Fetih güvenlik görevlisi, Gazze polis örgütüne alınacağı, ancak Hamas'ın silahlı Filistin gruplarının en güçlüsü olmaya devam edeceği öğrenildi.
Öte yandan ordusu işgal altındaki 'da 36 dönümlük tarım arazisine el koydu. Filistinli yetkililer, "Çiftçilerin elinde bu toprakların tapuları var. Bu el koyma kararının amacı Yahudi yerleşimcilerin lehine Filistinlileri buralardan sürmektir" dedi.

ABD, UNESCO'DAN ÇEKİLDİ
ABD Dışişleri Bakanlığı, "İsrail karşıtı tutumu" nedeniyle 'dan çekilme kararı aldıklarını açıkladı. Son olarak, UNESCO'nun Eski Şehir'i, "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi'ne ekleme kararı, ABD ve İsrail'de memnuniyetsizlikle karşılanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamas ve Fetih 10 yıl sonra uzlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN