Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Veliaht Prens, Abbas’a istifa baskısı yaptı’ iddiası

Giriş Tarihi: 15.11.2017
‘Veliaht Prens, Abbas’a istifa baskısı yaptı’ iddiası
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Filistin Lideri Mahmud Abbas'a, "ABD'nin hazırladığı Ortadoğu barış planını kabul et" baskısı yaptığı ileri sürüldü. İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi'ne göre Mahmud Abbas'ın bir hafta önce Riyad'ı ziyareti sırasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğünde hazırlanan barış planı gündeme geldi. Haberde, "Prens Muhammed, Mahmud Abbas'a 'Trump planı açıkladığında ABD'liler ne önerirse kabul et ya da istifanı ver' dedi" ifadeleri yer aldı.

FKÖ YALANLADI
Gazete, Kushner ve veliaht Prens Muhammed arasındaki görüşmenin gece geç saatlere kadar devam ettiğini ve İsrail - Filistin sorununa kalıcı çözüm getirecek bir Ortadoğu barış planı üzerinde görüşmelerin yapıldığını yazdı. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ise haberleri yalanladı.

AB: LÜBNAN'IN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE ETMEYİN
Avrupa Birliği (AB), Lübnan'daki tüm siyasi partilere birlikte hareket etme ve ülkedeki istikrarı koruma çağrısında bulundu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suudi Arabistan'da istifasını açıklayan Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin bir an önce Lübnan'a dönmesi gerektiğini kaydetti. Fransa ve Almanya'nın dışişleri bakanları da Lübnan'a dış müdahalede bulunulmaması çağrısı yaptı. Fransa Dışışleri Bakanı Yves Le Drain, "Siyasi bir sonuç için siyasi liderlerin tam bağımsız olması gerekiyor, bunun için de temel prensip müdahale edilmemesi" dedi. Öte yandan Fransa'nın diplomatik olarak harekete geçmeden önce Brüksel'de AB ülkeleriyle konuyu istişare ettiği ve konuyu BM Güvenlik Konseyi'ne taşımayı da düşündüğü belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Veliaht Prens, Abbas’a istifa baskısı yaptı’ iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN