Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'li Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir

ABD'de Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Başkan Trump'ın Kudüs kararını "tehlikeli" olarak nitelendirdi. Whitehouse bunun "ABD'nin askeri anlamda bağımlı olduğu Türkiye" ile ilişkilerine zarar verebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 8.12.2017 09:46 Güncelleme Tarihi: 8.12.2017 10:38
ABD'li Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir

ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirerek, bunun ABD'nin Türkiye ve gibi Orta Doğu'daki ülkelerle ilişkilerini bozabileceğini söyledi.

CNN televizyonunda katıldığı programda konuyla ilgili değerlendirmeler yapan Whitehouse, "Burada esas tehlikeli olan noktanın Orta Doğu'da askeri anlamda üslenmemiz konusunda halen bağımlı olduğumuz Türkiye ve bölgedeki en iyi dostumuz olmasına karşın Beyaz Saray'ın ilişkileri sürekli geriye götürmeye çalıştığı Suudi Arabistan'la ilişkilerimize etkileri olduğunu düşünüyorum" dedi.

"GERÇEKTEN ZARAR VERECEK"

Whitehouse, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu karara tepki olarak bazı adımlar atması halinde bunun, ABD'nin "bu bölgede etkili olma kabiliyetine gerçekten zarar verebileceğini" de sözlerine ekledi.

Trump, seçim kampanyasında verdiği bir vaadi yerine getirerek, bu hafta içerisinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını ilan etti ve büyükelçiliğin buraya taşınacağını söyledi

İsrail, Kudüs'ün 1948 yılında batısını, 1967 yılındaki Altı Gün Savaşları sonrasında doğusunu işgal etmiş ve 1980 yılında kentin tamamını başkenti ilan eden yasayı onaylamıştı. İsrail'in bu kararı uluslararası toplum tarafından tanınmıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de Kudüs'ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileri aşamalarında ele alınması ve iki devletli çözüm temelinde kentin İsrail ve Filistin devletlerinin başkenti olması gerektiğini savunuyor.

Bu nedenle Trump'ın kararına BM ve çok sayıda ülke tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı , bu kararla ilgili olarak "Böyle bir adımı atmak bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır" dedi. Reuters'ın haberine göre, Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi de Trump'ın kararını "haksız ve sorumsuz" olarak nitelendirdi.

Kudüs yalnızca bir şehir değil davadır!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'li Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN