Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan Cammu-Keşmir'de "ramazan" kararı

, dolayısıyla bölgesinde düzenlediği operasyonları durdurdu. Hindistan İçişleri Bakanlığının twitter hesabından yapılan paylaşımda, Cammu-Keşmir'de Hint askerlerine ramazan ayı boyunca operasyonları durdurma talimatı verildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 16.5.2018 17:22 Güncelleme Tarihi: 16.5.2018 23:31
Hindistan'dan Cammu-Keşmir'de ramazan kararı

Paylaşımda, Müslümanların kutsal ayı "huzurlu bir ortamda" geçirebilmelerinin sağlanması için bu kararın alındığı belirtildi.

"SALDIRILARI DURDURDUK"

Bakanlık öte yandan Hint askerlerinin "saldırıya uğramaları halinde veya masum insanların hayatlarının korunması gerekliliği doğduğunda misilleme hakkının saklı olduğu" paylaşımını yaptı.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Cammu Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Cammu Keşmir'in prensi, Pakistan yerine Hindistan ile birleşme kararı verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı.

Arakan'da katliam var

Hindistan, Pakistan'ın özel statüyle yönettiği "Azad Keşmir"i de kendi toprağı kabul ediyor. İslamabad yönetimi ise BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Hindistan'da "Cammu Keşmir" adıyla bilinen idari birim, ülkede Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hindistan'dan Cammu-Keşmir'de "ramazan" kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN