Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ye ve taciz suçlaması

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, Yemenli tutsakların Birleşik Arap Emirlikleri askerlerince "", "" ve "cinsel tacize" maruz kaldığına inanmak için nedenleri olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 3.7.2018 19:23 Güncelleme Tarihi: 3.7.2018 20:21
BM'den BAE'ye işkence ve taciz suçlaması

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BAE'nin Yemen'deki gizli hapishaneleri yönettiğini doğruladı.

Sözcü Throssell, "Bu konuya ilişkin BAE hükümeti ile görüştük ve ülkedeki BAE tarafından yönetilen hapishanelere erişim talebinde bulunduk ancak bugüne kadar erişim izni verilmedi. Yemen'deki ofisimizin toplamayı başardığı ilk bilgilere göre, birçok Yemenli tutuklunun BAE askerlerince kötü muamele, işkence ve cinsel tacize maruz kaldığına inanmak için nedenlerimiz var." dedi.

Throssell, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği olarak bir sonraki adıma karar vermek için Yemen'deki BAE yönetimindeki hapishanelere ilişkin durumu takip ettiklerini kaydetti.

BAE'NİN YEMEN'DEKİ HAPİSHANELERİ

Yemen'de El Kaide ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişilerin, ülkenin güneyindeki gizli hapishaneler ağında işkence ve insan hakları ihlallerine maruz kaldığı ileri sürülmüştü.

Yemen'in güneyinde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) veya Yemen güçlerinin kullandığı 18 gizli hapishane belgelenmişti.

BAE'nin iç savaşın yaşandığı Yemen'deki hapishane ağının Obama döneminde kurulduğu ve şimdiye kadar faaliyette bulunduğu belirtiliyor

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM'den BAE'ye işkence ve taciz suçlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN