Türkiye'nin en iyi haber sitesi

James Jeffrey, James Jeffrey'e karşı

'nin 'nın Suriye kolu olduğunu ifade etmiş olan ABD'nin ve eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey bu kez de "PKK'nın aksine YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz." dedi. Sabah yazarı Hilal Kaplan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi ve eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey'in çelişkili açıklamalarını değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 9.11.2018 09:42 Güncelleme Tarihi: 9.11.2018 10:58
James Jeffrey, James Jeffrey'e karşı

Hafta başında, ABD Dışişleri Bakanlığı, Rewards for Justice programı kapsamında, PKK liderleri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın yerini bildirenlere toplamda 12 milyon dolara varan ödül konduğunu açıkladı.

2013'e değin YPG'nin varlığını Suriye uzmanları hariç kimse duymamışken, ABD'nin PKK uzantısı bu grubu yüzlerce TIR silahla donatıp, kendi askerî uzmanlarınca eğitip âdeta düzenli bir orduya dönüştürmüş olması sebebiyle, ABD Dışişleri Bakanı Müsteşar Yardımcısı Palmer'ın Ankara'yı ziyareti sırasında yapılan bu açıklamanın altında ister istemez bir 'bit yeniği' aradık.
Nitekim açıklamanın yapıldığı akşam bir TV programına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şöyle demişti: "Bir kere çok geç kalınmış bir eylem. Bunu yapsınlar olumlu karşılarız; prensipte, ama büyük fotoğraf içinde bu neye tekabül edecek. Bu YPG-PYD angajmanını perdelemek için yapılan bir şey ise zaten 3 gün sonra asıl gerçek ortaya çıkacaktır."

Gerçeğin ortaya çıkması üç gün bile sürmedi. Ertesi gün ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi ve eski Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, "PKK'nın aksine YPG'yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Bunu hiçbir zaman yapmadık. Suriye'ye müdahale etmeden önce de yapmamıştık. Türkiye'nin güvenlik endişelerini anlıyoruz. YPG ve PKK arasındaki bağlantılara ilişkin endişelerini anlıyoruz. Bu yüzden çok çok dikkatli davranıyoruz. Öncelikle Türkiye'yi ne yaptığımız ve neden yaptığımız konusunda bilgilendiriyoruz" dedi.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
James Jeffrey, James Jeffrey'e karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN