Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Yaralı daha tehlikeli"

Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok, 'deki ara seçimlere ilişkin önemli bir yazı kaleme aldı. Yazısının başlığında 'Yaralı daha tehlikeli' ifadesini kullanan Altınok şunları söyledi: Ara seçimler ABD sisteminde denge mekanizmasının omurgası. Bu nedenle de önemli. Çünkü bu seçimler vatandaşlara, iki yıl önce seçtikleri başkanın performansını değerlendirme fırsatı verir. Hoşnut değillerse Meclis'te ve Senato'da muhalefet partisine oy vererek başkanı dengelerler. Hatta ara seçimler yoluyla "başkanın azledilmesi" süreci bile söz konusu olabilir.

Giriş Tarihi: 9.11.2018 09:50
Yaralı Trump daha tehlikeli

MELİH ALTINOK'UN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

6 Kasım seçimlerinde de bu mekanik işledi ve Senato'da Cumhuriyetçiler, TemsilcilerMeclisi'nde ise Demokratlar kazandı. Başkan Donald Trump'ın partisi Temsilciler Meclisi'ndeki çoğunluğunu kaybetti.
Peki, Trump'ın "muazzam bir başarı" diye yorumladığı bu sonuçlar ne gibi olası sonuçlar doğurabilir?

***

Birincisi, pek çok yerde dile getirildiğinin aksine, ABD'deki Temsilciler Meclisi "olmasa da olur" bir merci değil. Temsilciler Meclisi, üst kanadını Senato'nun oluşturduğu ağın alt kanadı. Senato'da karara bağlanan konular önce Temsilciler Meclisi'ne geliyor. Yani öldürmese de ördeği fena topallatır Meclis.
Mesela Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi bu dönem, yasama faaliyetlerini tırpanlayabilir. Cumhuriyetçilerin tartışma yaratan sağlık reformu ya da göçmenler gibi konularda ajandasını aksatabilir...
Trump, İklim Değişikliği Anlaşması'ndan tutun da İran ambargosuna ve gümrük vergisi savaşına kadar pek çok konuda programına uyamayabilir.
Hatta parlamento soruşturmalarının önünü açarak Trump'ın azledilmesi sürecini bile başlatabilir...

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Yaralı Trump daha tehlikeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN