Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'yi Suriyelileştirmek mümkün mü?

ABD Dışişleri Bakanlığı 'nın 3 üst düzey yöneticisinin (Karayılan, Bayık ve Kalkan'ın) başına ödül koyduğunu açıklayarak PKK konusunda yeni bir adım attı. Hemen ardından ise Başkan 'ın Suriye özel temsilcisi J. Jeffrey, "'yi terör örgütü olarak tanımlamadıklarını" söyledi.Zihinlerdeki soru, Washington'un bu önemli adımı neden şimdi attığı ve neyi hedeflediği? Sabah yazarı Burhanettin Duran değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 9.11.2018 10:09 Güncelleme Tarihi: 9.11.2018 11:00
YPG'yi Suriyelileştirmek mümkün mü?

Washington, Suriye ve YPG politikasında yeni bir adım attı. ABD Dışişleri Bakanlığı PKK'nın 3 üst düzey yöneticisinin (Karayılan, Bayık ve Kalkan'ın) başına ödül koyduğunu açıkladı. Hemen ardından ise Başkan Trump'ın Suriye özel temsilcisi J. Jeffrey, "YPG'yi terör örgütü olaraktanımlamadıklarını" söyledi.

"Türkiye'nin PKK ile YPG arasındaki bağlantılarına ilişkin endişelerini anlıyoruz" cümlesini de sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.
Zihinlerdeki soru, Washington'un bu önemli adımı neden şimdi attığı ve neyi hedeflediği?

Birçok değerlendirmeyi peş peşe sıralayabiliriz.

Brunson kararı sonrası ikili ilişkilerde başlayan normalleşmede Washington'ın bir jest yaptığı söylenebilir. Pazar günü Paris'te gerçekleşecek Erdoğan- Trump görüşmesi öncesi havayı yumuşatma hamlesi olduğu ileri sürülebilir. Olumlu havanın diğer parçaları olarak da Menbiç'te ortak devriyesinin başlaması, İran yaptırımlarında Türkiye'ye muafiyet tanınması, Halkbank'la ilgili pozitif bir karar beklenmesi sıralanabilir.
Washington'ın İran'ı sınırlandırma politikasında Türkiye ile müzakere için ortam iyileştirmesi yaptığı iddia edilebilir.
İstanbul Zirvesi ile odakların Fırat'ın doğusuna dönmesi ve Türkiye'nin operasyon kararlılığını göstermesi sebebiyle bu kararın alındığı da konuşulabilir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YPG'yi Suriyelileştirmek mümkün mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN