Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: 'den hamlesi!

Son dakika haberi | İngiltere Başbakanı , AB'den 'in 30 Haziran'a ertelenmesini istedi

Giriş Tarihi: 20.3.2019 15:18 Güncelleme Tarihi: 20.3.2019 17:01
Son dakika: Theresa May'den Brexit hamlesi!

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden (AB) Brexit'in 30 Haziran'a ertelenmesini istediğini açıkladı. İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda haftalık ''Başbakan'a Sorular'' oturumunda konuşan May, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a bir mektup yollayarak Brexit müzakerelerinin 30 Haziran'a kadar uzatılmasını istediğini bildirdi.

May, yaptığı açıklamada, ''Başbakan olarak Brexit'in 30 Haziran'dan daha öteye ertelemeye hazır değilim.'' ifadesini kullandı. Başbakan May, Brexit anlaşmasını parlamentoya bir kez daha sunma niyetini de yineledi.

29 MART'TA AYRILMASI GEREKİYORDU!

İngiltere, normal takvime göre 29 Mart'ta AB'den ayrılması gerekiyordu.

May erteleme için seçtiği 30 Haziran tarihi ile mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmamayı ve bunun Brexit sürecini aksatmamasını gözetiyor. Avrupa Parlamentosunda seçilen milletvekillerinin temmuz ayında parlamentoya gitmeleri gerekiyor.

Başbakan May hükümetinin, AB ile vardığı Brexit anlaşması, 15 Ocak ve 12 Mart'ta Avam Kamarası'nda yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla reddedilmişti.

May anlaşmayı bu hafta 3. kez parlamentoya sunmayı planlıyordu ancak Avam Kamarası Başkanı John Bercow aynı anlaşmanın aynı parlamento döneminde yeniden oylanmasının teamüllere aykırı olacağını ve buna izin vermeyeceğini açıklamıştı.

May'in uzatma talebinin yarın toplanacak AB liderler zirvesinde ele alınması bekleniyor.

AP'DEN YANIT!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Brexit'in 23 Mayıs'tan sonraya ertelenmesi halinde İngiltere'nin Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine katılması gerekeceğini bildirdi. AB Komisyonu Sözcüsü Mina Andreeva, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

Andreeva, "Juncker, May'i Brexit'in AP seçimlerinden sonra olmaması gerektiği konusunda uyardı. Brexit, 23 Mayıs'tan önce tamamlanmalı, yoksa İngiltere AP seçimlerine katılmak zorunda kalır." açıklamasında bulundu.

İngiltere Başbakanı May, bugün AB'den Brexit'in 30 Haziran'a ertelenmesini istediğini açıklamıştı.

May, İngiltere'nin mayıs ayında yapılacak AP seçimlerine katılmaması gerektiğini savunmuştu.

May'in uzatma talebinin yarın Brüksel'de toplanacak AB Liderler Zirvesi'nde ele alınması bekleniyor.

Uzatma için 27 AB üyesi ülkenin onayı gerekiyor.

AB'den ayrılma sürecini resmen yaklaşık 2 yıl önce başlatan İngiltere'nin, 29 Mart'ta Birlikten ayrılması öngörülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Theresa May'den Brexit hamlesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN