Türkiye'nin en iyi haber sitesi

halkı darbecilere de karşı

’da halk şimdi de Cumhurbaşkanı Beşir’i deviren orduya karşı sokakta. Ülkeyi 2 yıl askeri rejim altına alan darbeciler ise “Kalıcı değiliz, iktidarda kalma derdimiz yok” dedi

Giriş Tarihi: 13.4.2019
Sudan halkı darbecilere de karşı
Sudan'da önceki gün Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir iktidarına yönelik gerçekleştiren darbenin ardından sular durulmuyor. Darbeyi gerçekleştirilen Geçiş Konseyi'nin uygulamaya soktuğu gece sokağa çıkma yasağına rağmen aylardır Beşir karşıtı oturma eylemleri düzenleyen göstericiler yine sokağa çıktı. Başkent Hartum'daki Genelkurmay karargahı başta olmak üzere ana caddelerde toplanan binlerce kişinin bu kez hedefinde darbeciler vardı. Göstericiler Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf ve Ömer el- Beşir rejimine ait isimlerin istifasını ve sivil geçiş hükümeti kurulmasını istiyor. Sudan'da orduya bağlı olan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Muhammed Hamdan Hamideti de halkın rıza göstermeyeceği herhangi bir çözümü reddettiklerini söyledi. Öte yandan Askeri Geçiş Konseyi'nin yetkilendirdiği Siyasi Komite Başkanı Orgeneral Ömer Zeynelabidin, (Devrik) Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılanması amacıyla Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) teslim etmeyeceklerini açıkladı. İktidar partisi liderlerinin tutuklandığı haberlerini doğrulayan Zeynelabidin, " Ömer el-Beşir gözetimimiz altında" dedi.

BAKAN İSTİFA ETTİ
"Önceliğimiz ülkedeki güvenlik ve istikrardır. İktidarda kalma derdimiz yok. ABD yaptırımlarını kırmak için çalışacağız" diyen darbeci komutan Zeynelabidin, "Halk, iktidarın tarafımızca devralınmasını talep etti. İktidar için biz koşmadık, Beşir'in partisinin bir parçası değiliz. 2 yıllık geçiş süreci, özellikle siyasi güçlerle görüşme üzerine olacak. Meydanlara ineceğiz. Göstericilerin görüşlerini almak istiyoruz" ifadesini kullandı. Zeynelabidin, Sudan'a yapılan dış baskıların hafifletilmesi konusunda Arap devletlerinden de destek talebinde bulundu. Bu arada Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf görevinden ayrıldığını açıkladı. Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Askeri Geçiş Konseyi Başkanı olurken, Konsey Yardımcısı Orgeneral Kemal Abdulmaruf ise görevinden alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan halkı darbecilere de karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN