Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye ders verene haddini bildireceğiz

Dışişleri Bakanı , Fransız Parlamentere verdiği tarihi cevabın çok ses getirmesini değerlendirdi: Milletimizin içinden gelen hissiyat ve seslere tercüman olduk

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Türkiye’ye ders verene haddini bildireceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Selçuk Üniversitesi'nde düzenlenen "Fahri Uluslararası İlişkiler Doktora Payesi" törenine katıdı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bakan Çavuşoğlu'nun Antalya'daki NATO toplantısında, Fransız Parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına tepkisine verdiği yanıtın, tüm Türkiye'nin duygularının ifadesi olduğunu söyledi. Bunun üzerine Bakan Çavuşoğlu, "Görevimizi yaptık. Milletimizin içinden gelen hissiyat ve seslere tercüman olduk" diyerek, Altay'a teşekkür etti.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada ise dünyanın her yerinde Türk bayrağını dalgalandırmayı, barışa huzura katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İçinden geçtiğimiz süreç maalesef bizi birçok tehdit ile karşı karşıya bırakıyor. Ülkemizi buna hazırlamamız gerekiyor. Geçmişimizi çok iyi öğrenip çok iyi anlatmamız lazım. Esasen bu bize yani geleceğimize de ışık tutar. Tarihimizi, özellikle de kendi tarihini bile unutup mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Antalya'da da söylediğim gibi buna cüret edenlere gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir. Biz ecdadımızla, tarihimizle gurur duyuyoruz çünkü bizim tarihimizde soykırım yoktur."
Çavuşoğlu, Fransız Parlamentere "Tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık" demişti.

BÖLGENİN İSTİKRAR KALESİYİZ
Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından fahri uluslararası ilişkiler doktora payesi takdim edildi. Çavuşoğlu törende yaptığı konuşmada Türkiye'nin, çatışma ve krizlerle kan kaybeden bir bölgede istikrar kalesi ve huzur adası olduğunu aktardı. Çavuşoğlu, "242 dış temsilcilikle bugün dünyada 5'inci sıradayız. 9 sene önce Afrika'da sadece 12 büyükelçiliğimiz vardı. Bugün Afrika kıtasında 42 büyükelçiliğimiz var. Bazılarının Türkiye'den rahatsız olmasının sebebi de budur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’ye ders verene haddini bildireceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN