Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya mirası ağır yaralı

Yapımı 200 yıl süren 850 yaşındaki Katedrali, 8.5 saatlik yangının ardından büyük hasar gördü. “’in kalbi” kabul edilen tarihi yapının yeniden inşası için yardım kampanyaları başlatıldı

Giriş Tarihi: 17.4.2019
Dünya mirası ağır yaralı

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali'nin saatler içinde yanması dünyayı şoka soktu.
Fransa tarihinin bir sembolü olmasının yanı sıra dünya mirasına katkılarından dolayı herkes tarafından benimsenen katedralde pazartesi gecesi başlayan yangın ancak sabaha karşı kontrol altına alınabildi. 8.5 saat süren ve dünyanın canlı yanında izlediği yangının ardından Notre Dame'ın 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve çatısı tamamen çöktü.

'KAZARA SIÇRAYAN BİR ATEŞ'
Her yıl 14 milyona yakın turistin ziyaret ettiği tarihi katedralin ana yapısı ile diğer iki kulesinin zarar görmemesi ve birçok önemli tarihi eserin kurtarılması tek sevindirici haber oldu. Yangının nedenine ilişkin hâlâ resmi bir açıklama yapılmadı. En muhtemel senaryo için "kazara sıçrayan bir ateş" denildi. İtfaiye yetkilileri ise restorasyon çalışmalarından şüphelenildiğini duyurdu. Terör ile kundaklama şüphesinin ortada olmadığı kaydedildi.
Alevlerin çok hızlı bir şekilde yayılmasının nedeninin binanın 12. yüzyıldan kalma tahta çatı kirişleri olduğu açıklandı. Binanın tamamen çökmesi ve tarihi eserlerin büyük hasar alma riski nedeniyle havadan söndürme çalışması da yapılamadı.

ERDOĞAN'DAN MESAJ
Başkan Tayyip Erdoğan, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına ilişkin sosyal medya hesabından "Paris'in sembollerinden biri olan ve insanlığın ortak mirası Notre Dame Katedrali'ni tahrip eden korkunç yangın bizi de derinden sarstı" açıklamasında bulundu. Erdoğan, Fransızca mesajında şu ifadeleri kullandı: "Paris'in sembollerinden biri olan ve insanlığın ortak mirası Notre Dame Katedrali'ni tahrip eden korkunç yangın bizi de derinden sarstı. Kendim ve halkım adına, Fransız halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum."

NAPOLYON TACINI BURADA GİYMİŞTİ
Notre Dame'ın alevlere teslim olma anı, milyonlarca kişiyi yasa boğdu. Ünlü katedral, dünya mirası olarak kabul ediliyor.
850 yıllıktı.
Paris'in silüetinin vazgeçilmez bir parçası olarak niteleniyor.
Paris'in kalbi olarak anılıyor.
1498 - 1515 arasında Kral VII. Louis'nin emriyle inşa edildi.
Paris'in siyasi, ekonomik ve kültürel gücünü dünyaya göstermek için inşa edilmişti.
Yapımı 200 yıl sürdü.
VI. Henry ve Napoleon Bonaparte kraliyet tacını burada giydi.
18. yüzyıl Fransız Devrimi sırasında pek çok kez hedef alındı.
20. yüzyılda iki dünya savaşını atlattı.
24 Ağustos 1944'te Fransa Paris'in Alman işgalinden kurtuluşunu, Notre Dame'ın çanlarını çalarak dünyaya ilan etmişti.
Katoliklerin sembolü olan katedralin ölümsüz hale gelmesinde, Victor Hugo'nun başyapıtı "Notre Dame'ın Kamburu"nun rolü büyüktü.

688 MİLYON EURO BAĞIŞLADILAR
Fransız milyarder Francois-Henri Pinault, Notre-Dame'ın restorasyonu için 100 milyon euro bağışlayacağını açıkladı. Ünlü Fransız markası Louis Vuitton 200 milyon euro, Fransız kozmetik şirketi L'Oreal 200 milyon euro, Fransız petrol devi Total de 100 milyon euro bağışlayacaklarını açıkladı. Katedral için toplanan bağış miktarı 688 milyon euro'yu buldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, katedralin yeniden inşa edileceğini söyledi.

DÜNYA BASINI TEK SES
Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre-Dame Katedrali'nin yanması, dünya basınında geniş yer buldu. Fransız Katolik La Croix gazetesi "Kalbimiz kül oldu" başlığını kullanırken, Le Figaro, "Felaket" manşetiyle yayımlandı. İngiliz Guardian gazetesi "Yangın Notre- Dame'ı mahvetti" başlığını attı. The Times ise "Notre-Dame'ı kurtarma mücadelesi" manşetiyle çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya mirası ağır yaralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN