Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye bastırdı 22 ülke okullarını kapattı

Türkiye, okullarının peşini bırakmıyor. Ankara’nın bastırması sonucunda 22 ülke FETÖ okullarını kapattı, 18 ülkede Maarif Vakfı’na devredildi. 75 ülke ile temas sürüyor

Giriş Tarihi: 17.4.2019
Türkiye bastırdı 22 ülke FETÖ okullarını kapattı

Dışişleri Bakanlığı'nın verileri, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Türkiye'nin FETÖ'yle mücadele çerçevesinde yurtdışındaki FETÖ okulları konusundaki çalışmalarını ve katettiği mesafeyi gözler önüne serdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ iltisaklı okullarla ilgili Türkiye Maarif Vakfı ve bakanlığın eşgüdümüyle yürütülen çalışmalar sonucunda 22 ülkede FETÖ okullarının ve dil kurslarının sonlandırıldığını kaydetti. Çavuşoğlu, 18 ülkede ise FETÖ iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfı tarafından devralındığını belirtti. Bakan Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre 75 ülkeyle FETÖ okullarının ve eğitim kurumlarının kapatılmasına yönelik temaslar sürerken bu ülkelerin büyük bölümünde FETÖ okullarının bir kısmı halen faaliyette bulunuyor.
Bu okulların kapatılması ve Maarif Vakfı'na devredilmesi için girişimlerin sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Maarif Vakfı'nın bu kapsamda 38 ülkeyle okulların devralınması ve yeni okulların açıklaması için belgeler imzaladığını söyledi.

FETÖ'cü hainlerden sahte belgeli provokasyon

İŞTE O ÜLKELER
Bakan Çavuşoğlu'nun verdiği bilgiye göre Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Gambiya, Libya, Ürdün, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Ruanda, Kuveyt, Fas, Tunus, Karadağ, Maldivler, Madagaskar, Fildişi Sahilleri, Sırbistan, Senegal, Venezuela ve Umman FETÖ okullarını kapattı. Gine, Somali, Nijer, Sudan, Kongo Cumhuriyeti, Moritanya, Mali, Çad, Senegal, Tunus, Gabon, Kamerun, Fildişi Sahili, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Venezuela, Pakistan ve Afganistan'daki (kısmen) okullar Maarif Vakfı'na devredildi.

PAKİSTAN'DA FETÖ'NÜN DİLEKÇESİNE RET
Pakistan Anayasa Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ülkedeki okullarının Türkiye Maarif Vakfına (TMV) verilmesiyle ilgili kararın yeniden değerlendirilmesi için verdiği dilekçeyi reddetti. TMV'nin Pakistan'daki avukatı Muhammed Süheyl Sacid, FETÖ'nün, okullarının TMV'ye verilmesiyle ilgili geçen yıl mahkeme tarafından alınan kararın yeniden değerlendirilmesi için verdiği dilekçenin mahkeme heyeti tarafından reddedildiğini bildirdi. Anayasa Mahkemesinin, Aralık 2018'de aldığı karar doğrultusunda FETÖ terör örgütü ilan edilmiş, örgüte bağlı 28 okulun TMV'ye devredilmesine karar verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye bastırdı 22 ülke FETÖ okullarını kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN