Türkiye'nin en iyi haber sitesi

isyanda: 2011 öncesine dönüyoruz

’da darbeci Sisi’nin 2030’a kadar görevde kalmasını sağlayan değişikliği için sandığa gidildi. Sisi karşıtları “2011’den önceki diktatörlüğe dönüyoruz” diyor

Giriş Tarihi: 21.4.2019
Mısır isyanda: 2011 öncesine dönüyoruz
Mısır'da 2011'de Hüsnü Mübarek'in diktatör rejimini deviren, ardından ülkelerinde ilk kez demokratik yollarla bir cumhurbaşkanı seçen halkın özgürlük heveslerini 2013'teki darbe ile kesen Abdulfettah es-Sisi'nin koltuğu garanti altına alınıyor. Mısır halkı, 6 yıl önce Muhammed Mursi'ye karşı darbe yapan Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasının önünü açacak Anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gitti.
İHVAN BOYKOT EDİYOR
Üç gün sürecek oy verme işlemlerinde 61 milyon 344 binden fazla seçmen sandığa gidecek. Farklı siyasi gruplar referanduma katılıp "hayır" oyu kullanılacağı belirtildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ise referandumu boykot edeceğini duyurmuştu. Referandumla Anayasa'da Sisi'nin görev süresinin 4 yıldan 6 yıla uzatılmasını öngören ve tekrar seçilerek 6 yıl daha görevde kalabilmesine olanak sağlanacak. Mısır Silahlı Kuvvetleri ile ilgili 200. maddede de "Mısır Silahlı Kuvvetlerinin sahibi halkın kendisidir. Görevi ülke güvenlik ve huzurunu korumaktır" ifadelerine, "Mısır Silahlı Kuvvetleri ülkenin Anayasasını, demokrasisini, sivilliğini, halkın kazanımlarını, hak ve özgürlüklerini korur" cümlesinin eklenmesi muhalifler tarafından "askeri müdahaleleri meşru hale getireceği" şeklinde yorumlanıyor. Muhalif isimler Anayasa değişikliğinin onaylanması halinde Mısır'ın 2011'den önceki gibi diktatörlük rejimi altına gireceğini savunuyor. Bölge uzmanları ise "Mısır'daki seçimler zaten demokratik değil. Sisi yönetimi Mübarek rejiminden bile daha otokrat olacak" diyor.

BATI DARBECİ İLE KOL KOLA
Mısır'daki darbeye hiç ses çıkartmayan Batı, Sisi ile kısa sürede kol kola hareket etmeye başladı. Darbenin ardından on binlerce kişinin hiçbir suçlama olmadan cezaevine atılmasına, onlarca kişinin idam edilmesine tepki göstermeyen Batı, Sisi'nin otoriter rejiminden memnun bir tavır sergiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır isyanda: 2011 öncesine dönüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN