Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tutuklama furyası

Sudan’da Ömer el-Beşir’in evinde 130 milyon dolar ele geçirdiklerini söyleyen darbeciler, liderliğindeki ’nden üst düzey kişileri peş peşe tutuklamaya başladı

Giriş Tarihi: 22.4.2019
Tutuklama furyası
Sudan'da 11 Nisan'daki darbeden sonra ülke çapında devam eden tutuklamalar bu kez Müslüman Kardeşler'e (İhvan) yöneldi. Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarına son verilmesinden sonra başlayan tutuklama furyasında dün ordu bu kez İhvan'ın kurduğu hükümetteki Ulusal Kongre Partisi'nin (UKP) üst düzey üyelerine yöneldi. Yerel basında yer alan haberlerde, Beşir'in eski yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha, yardımcılarından Nafi Ali Nafi, eski Meclis Başkanı Ahmed İbrahim et- Tahir'in yakalanarak başkentin merkezindeki Kuber Merkezi Hapishanesi'ne gönderildiği belirtildi. İhvan'a yönelik gözaltılarda daha önce UKP lideri Ahmed Harun ile bu partiden Sudan Başbakanı olan Muhammed Tahir Ayala hapse atılmıştı. Ardından Meclis Başkanı İbrahim Ahmed Ömer, eski Hartum Valisi Abdulrahman Hazır, Sudanlı iş adamları Cemal el-Vali, Abdulbasit Hamza ve Cemal Zamkan ile eski Savunma Bakanı Abdurrahim Muhammed Hüseyin'in de gözaltına alınarak cezaevine gönderilmişti.

DARBECİLERE 'İHVAN' KOŞULU
Mısır, Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkeler, cuntaya destek vermede şart olarak terör örgütü olarak tanıdıkları Müslüman Kardeşler'in Sudan siyasetinden temizlenmesini talep ediyor. Sudanlı muhalifler, darbecilerin Kahire, Riyad ve Dubai'den siyasi ve maddi desteğin kesilmemesi için İhvan'a yönelik avın daha da şiddetleneceğini vurguluyor. Öte yandan Sudan'da savcılar, devrik lider Ömer El Beşir'in evinde, 130 milyon doları aşkın nakit para bulunduğunu ve El Beşir'in kara para aklama suçlamasından da soruşturulacağını ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutuklama furyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN