Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den vatandaşlarına çağrı: "Derhal ve ’ı terk edin"

Washington’un ’taki taraftarlarının elçilik personeline zarar verme ihtimali üzerine acil ihtiyaç duyulmayan personelini geri çekme emri vermesi bölgede endişe uyandırdı. de bölgede durumun gerginleşmesinden duyduğu endişe ile tedbir almak için İran ve Irak’taki vatandaşlarına acil olarak bu ülkelerden ayrılma çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 18.5.2019 16:21 Güncelleme Tarihi: 18.5.2019 17:00
Bahreyn'den vatandaşlarına çağrı: Derhal İran ve Irak’ı terk edin

Bahreyn, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarından İran ve Irak'ı derhal terk etmelerini istedi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, Irak ve İran'a seyahat etmek isteyen vatandaşlara bölgede artan gerilim, güvenlik tehlikesi ve istikrarsız duruma karşı uyarıda bulunuldu. Bakanlık açıklamasında, İran ve Irak'ta bulunan vatandaşların da kendi güvenlikleri için söz konusu ülkelerden ivedi bir şekilde terk etmeleri çağrısı yaptı.

ABD’DEN İRAN’A KARŞI SAVAŞ GEMİSİ VE PATRİOT TAKVİYESİ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, 6 Mayıs'ta, İran'a mesaj vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taarruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Orta Doğu'ya sevk ettiklerini duyurmuştu. "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi 9 Mayıs'ta Suveyş Kanalı'ndan geçmişti.

TİCARİ GEMİLERE SABOTAJ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığından 12 Mayıs'ta yapılan yazılı açıklamada, farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin Fuceyra Limanı yakınlarında sabotaja uğradığı duyurulmuştu.

Sabotajın can kaybına ya da gemilerden zararlı madde veya yakıt sızmasına yol açacak hasara neden olmadığı kaydedilen açıklamada, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı aktarılmıştı.

Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyonunun haberinde gemilerden ikisinin Suudi Arabistan, diğerlerinin de BAE ve Norveç bandıralı olduğu kaydedilmişti.

SUUDİ ARABİSTAN'A HAVA SALDIRISI

Husilere bağlı El-Mesire kanalında, 14 Mayıs'ta Suudi Arabistan'da önemli noktalara 7 hava saldırısı düzenlendiği iddia edilmişti.

Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Madeni Kaynaklar Bakanı Halid el-Falih ise doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna drone saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahreyn'den vatandaşlarına çağrı: "Derhal İran ve Irak’ı terk edin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN