Türkiye'nin en iyi haber sitesi

uyardı! Ölümcül salgının yayılma riski yüksek!

'nin 72. toplantısında açılış konuşması yapan Dünya önceki yıl temmuz ayı sonu itibariyle Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde başlayan Ebola salgınının tarihin en ölümcül ikinci salgını belirterek, yayılma hızının tahmin edilen daha fazla olduğunu belirtti. İşte detaylar;

Giriş Tarihi: 23.5.2019 21:23 Güncelleme Tarihi: 23.5.2019 21:23
Dünya Sağlık Örgütü uyardı! Ölümcül salgının yayılma riski yüksek!
Dünya insan sağlığı üzerinde pek çok bilgi alışverişi ve tartışmaya sahne olacak 72. Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında, Dünya Sağlık Örgütü Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, yaptığı açılış konuşmasında korkutan uyarılarda bulundu. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde temmuz ayı sonlarında görülmeye başlayan ve tarihin en ölümcül ikinci salgını olma özelliği taşıyan Ebola salgınının, bugüne kadar ki gördükleri en karmaşık hastalık olduğunu bildirdi.?

"EBOLA TARAF TUTMUYOR"

Ülkedeki tüm farklı siyasi grupların bir araya gelerek salgına karşı ortak mücadele vermesi gerektiğine işaret eden Adhanom, "Çünkü, Ebola taraf tutmuyor. Bu herkesin düşmanı. Bu salgını sonlandırmak için bir araya gelmediğimiz sürece, salgının daha da yayılması, daha pahalı ve agresif hale gelmesi hususunda gerçek bir risk taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"EBOLA'NIN YAYILMA RİSKİ ÇOK YÜKSEK"

Adhanom, salgının yayılma riskinin "çok yüksek" olduğu uyarısını yaparak, KDC'deki her çatışmanın ve saldırının Ebola virüsüne yayılmasına yol açıyor.

DSÖ Genel Direktörü Adhanom, "Biz sadece bir virüsle savaşmıyoruz. Emniyetsizlikle savaşıyoruz. Şiddetle savaşıyoruz. Yanlış bilgilendirme ile savaşıyoruz. Bir salgının siyasallaşması ile savaşıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

TARİHİN EN ÖLÜMCÜL İKİNCİ EBOLA SALGINI

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sağlık Direktörü Emanuele Capobianco, BM Cenevre Ofisi'nde geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, geçen temmuz ayından bu yana KDC'de Ebola virüsünden ölenlerin sayısının bin 100'ü aştığını aktarmıştı.

Capobianco, tarihin en ölümcül ikinci Ebola salgını ile karşı karşıya olduklarını kaydetmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Sağlık Örgütü uyardı! Ölümcül salgının yayılma riski yüksek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN