Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu'ndan açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu, hava savunma sistemleri tedarikine ilişkin ABD ile yaşanan gerilime yönelik son dakika açıklamalarda bulundu. , S-400hava savunma sistemi alımı için; "Sonuçları ne olursa olsun vazgeçmemiz mümkün değil" dedi.

Giriş Tarihi: 14.6.2019 10:06 Güncelleme Tarihi: 14.6.2019 11:27
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu'ndan S-400 açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi anlaşmasını sonuca ulaştırdığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Bunun sonuçları ne olursa olsun, bundan vazgeçmemiz de mümkün değil" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "ABD, Patriotlar için garanti veremiyor. Fransızlar kendi hava savunma sistemleri için teklifte bulundu. Ancak S-400'leri aldık. S-400'ler konusunda kararlıyız, geri adım atmayacağız. Türkiye'nin menfaati için bu adımı atmak durumundayız" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan canlı yayında önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Bir ülkenin tek başına başka ülkelere "Al ya da alma" şeklinde talimat vermesini kabul etmiyoruz. ABD'nin bu yaklaşımından vazgeçmesi lazım. ABD'nin bu yaklaşımından Avrupalı ortakları da çok rahatsız. ABD bu hakkı nereden bulunuyor.

Siz bir ülkeye karşı adım atarsanız o ülkenin de atacağı adımlar da vardır. ABD bize karşı bir adım atarsa biz de ona göre karşı adımları atarız. ABD ne derse anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa bunun karşılığını vereceğiz.

Bizim en ihtiyaç duyduğumuz dönemde Türkiye'den Patriot bataryaları geri çekildi. Bize saldırı olursa NATO'nun koruma kapasitesi yok.

ASTANA SÜRECİNİN GELECEĞİ

Bugün siyasi adımları konuşuyorsak bu Astana süreci sonucunda olmuştur. Diğer taraftan İdlib ve Suriye genelinde ise rejimin garantörü ise Rusya ve İran. Bu nedenle " "Rejime söz geçiremiyoruz" diye bir şeyi kabul etmiyoruz. İdlib'deki terörist grupları rejim oraya getirdi.

Dünkü atışlarda 3 askerimiz hafif bir şekilde etkilendi. Rusya'ya gerekli mesajları verdik. Ateşkes için Rusya ile çalışıyoruz.

"SUUDİ ARABİSTAN KAŞIKÇI OLAYINI İKİLİ İLİŞKİLERİMİZDEN BAĞIMSIZ TUTMUYOR"

"Kaşıkçı olayını biz Suudi Arabistan ile ikili ilişkilerimizden bağımsız tutuyoruz ama onlar çok bağımsız tutmuyor." diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanımızın Kral Selman'ı bayramda araması bizim (açımızdan) Suudi Arabistan'la ikili düzeyde hiçbir problemimiz olmadığının göstergesidir."

"UMMAN KÖRFEZİNDEKİ GERİLİM İÇİN CİDDİ BİR SORUŞTURMA YAPILMALI"

Çavuşoğlu, Umman Körfezi'ndeki gerginlik konusunda ciddi bir soruşturmanın yapılması lazım aksi takdirde bunun gibi gerilimler başka yola doğru gidebilir." ifadelerini kullandı.

ABD'nin İran yaptırımlarıyla ilgili Çavuşoğlu, INSTEX gibi bir mekanizmaya dahil olmak için AB ve İran'la görüşmeleri sürdürdüklerini dile getirdi.

"SONDAJ GEMİLERİMİZİ GÖNDERİNCE PANİKLEDİLER"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin, "Türkiye ve KKTC'nin haklarını korumak için sondaj gemilerimizi gönderdik, gemileri gönderince paniklediler." dedi.

"ABD'NİN KUDÜS KONUSUNDA ATTIĞI ADIMLARIN BİR FAYDASINI GÖRMEDİK"

ABD'nin Kudüs konusunda attığı tek taraflı adımların bir faydasını görmediklerini, ABD taraf tutuğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kudüs'ü, Filistin'i paraya değişen bir çözümü kabul etmemiz mümkün değil. Her şeyin paraya değişileceğinin Filistin ve Kudüs meselesinde işlemeyeceğini ABD ve İsrail'in anlaması gerekiyor."

"TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ GÜNDEMDE DEĞİL"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin şu anda gündemde olmadığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu'ndan S-400 açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN