Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de gözlem noktasına saldırı

’de Şam rejimi güçlerinin Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki sivil yerleşimlere saldırıları sürüyor. Hedef olan yerler arasında Zayiye bölgesindeki 10 numaralı gözlem noktası da vardı

Giriş Tarihi: 14.6.2019
İdlib’de gözlem noktasına saldırı
Rusya merkezli ajansların İdlib'de ateşkes ilan edildiğine dair haberleri geçtiği saatlerde şehrin güneydoğusunda bulunan Zayiye bölgesinde yer alan 10 numaralı gözlem noktasına Suriye rejimi güçleri tarafından havan topuyla saldırı düzenlendi. 35 havan saldırısının yapıldığı gözlem noktasında 3 asker yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı saldırıyla ilgili olarak "Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur" açıklaması yaptı. TSK'nın 9 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Morek ve 10 numaralı gözlem noktasının bulunduğu Zayiye bölgelerine düzenlenen saldırılarda tarım arazilerinde yangın çıktı.

KATLİAM DEVAM EDİYOR
25 Nisan'dan beri rejim güçlerinin saldırılarını yoğunlaştırdığı İdlib'de tansiyon düşmek bilmiyor. Yaklaşık 4 milyon sivilin yaşadığı bölgede Esad rejimi, İran destekli yabancı terörist gruplar ve Rusya tarafından gerçekleştirilen hava ve kara saldırılarında 59'u çocuk, 231 sivil hayatını kaybetti. 659 sivil de yaralandı. Saldırılardan kaçan 300 bin sivil de Türkiye sınırında bulunan güvenli bölgelere geldi. Aylardır devam eden saldırılarda Esad rejimi güçleri, beyaz fosfor bombası da kullandı.
Öte yandan BM, Suriye'da çatışan tüm tarafları, Türkiye ve Rusya arasında geçen eylül ayında varılan ateşkes anlaşmasına tamamıyla uymaya davet etti.

REJİM GÜÇLERİNE KARŞI OPERASYON
Suriyeli askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı gruplar, Esad rejimi ve İran destekli grupların oluşturduğu rejim güçlerinin İdlib'in güneyindeki ilerleyişini püskürterek dört noktayı geri aldı. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, Rusya hava güçleri uçaklarının, Türkiye'nin isteği ve verdiği koordinatlar doğrultusunda Suriye'nin İdlib bölgesinde teröristlere bombardıman düzenlediği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

'GEREĞINI YAPARIZ'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gözlem noktasına yönelik saldırı hakkında, " Rusya ile de bu konuda görüşüyoruz. Eğer rejim buna yönelik saldırıları devam ettirirse, gereğini de yaparız. Bundan da hiç kimsenin tereddütü olmasın" dedi.

BÖLGEYE SEVKİYAT YAPILDI
Suriye'de, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkes gözlem noktasındaki birliklere yatak ve kurşun geçirmez akordiyon siper sevkiyatı yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdlib’de gözlem noktasına saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN