Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Suudi Veliaht Prense ait öğrenci kontenjanını iptal etti

ABD'nin önde gelen üniversitelerinden Harvard Üniversitesinin, Suudi Arabistan Muhammed bin Selman'ın hayır kurumu tarafından desteklenen öğrencilere ayrılan yaz okulu kontenjanını iptal ettiğini açıkladı. 'nın ekim ayında Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) gibi Amerikan üniversitelerinin Suudi hükümeti ile finansal ilişkileri eleştiri konusu olmuştu.

Giriş Tarihi: 5.7.2019 21:12 Güncelleme Tarihi: 5.7.2019 21:30
Harvard Üniversitesi, Suudi Veliaht Prense ait öğrenci kontenjanını iptal etti

Harvard Crimson haber sitesinin, üniversite sözcüsü Jonathan L. Swain'e dayandırdığı haberde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın hayır kurumu MiSK'ten gelen 100 öğrenciye ayrılan kontenjanın iptal edildiği belirtildi. Haberde, iptalin nedenine ilişkin bilgi verilmedi.

100 KİŞİLİK KONTENJANI VARDI

Üniversite bünyesindeki Harvard Extension ile MiSK arasında 2016'da imzalanan 5 yıl süreli anlaşma kapsamında, 800 kişilik yaz okulunda MiSK destekli Suudi Arabistanlı öğrenciler için 100 kişilik kontenjan ayrılıyordu.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ekim ayında Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesinin ardından Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) gibi Amerikan üniversitelerinin Suudi hükümeti ile finansal ilişkileri eleştiri konusu olmuştu.

KONFERANS İPTAL EDİLMİŞTİ

Harvard Üniversitesi Kennedy Okulu, daha önce okulda 5 kez konferans veren Suudi Prens Türki el Faysal'ın kasımda yapılacak konferansını Kaşıkçı cinayeti nedeniyle iptal etmişti.

TRUMP, SUUDİ KRAL SELMAN'DAN PARA İSTEDİ! "SİZİ SAVUNMAK İÇİN YIRTINIYORUZ"

Şubatta da Harvard ve MIT'e bağlı kuruluşlardan yaklaşık 100 kişilik bir grup, Cambridge Halk Kütüphanesi'nde, "Bu Üniversite Kimin?" başlığıyla düzenledikleri programda, üniversitelere, Suudi Arabistan hükümetiyle finansal ilişkilerinde şeffaf olma çağrısında bulunmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harvard Üniversitesi, Suudi Veliaht Prense ait öğrenci kontenjanını iptal etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN