Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konvoya saldırıyı şiddetle kınıyoruz

, ’deki gözlem noktasına intikal eden askeri konvoya düzenlenen saldırıyı kınadı. Saldırıda 3 sivil hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 20.8.2019
Konvoya saldırıyı şiddetle kınıyoruz
Suriye'nin İdlib kentindeki 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik hava saldırısı düzenlendi. 3 sivilin yaşamını yitirdiği saldırıda, 12 sivil de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İdlib bölgesinde Rusya Federasyonu ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak rejim tarafından gerçekleştirilen ve sivil, masum insanlara büyük zararlar vererek giderek insanlık dramına dönüşen operasyonların, Rusya Federasyonu makamlarına yapılan tüm uyarılara rağmen devam ettiği" belirtildi.

TEDBİRLER ALINMALI
Söz konusu operasyonların mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30'da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır. Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55'te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki işbirliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz." BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de saldırının son derece endişe verici olduğunu bildirdi.

HAN ŞEYHUN'U KUŞATTILAR
Esad? rejiminin Rusya'nın hava desteğiyle ele geçirmek için havadan ve karadan yoğun saldırılar düzenlediği Han Şeyhun'un havadan çekilen görüntülerinde ilçenin yıkılmış binalar ve tahrip olmuş yollardan ibaret olduğu görüldü. Anadolu Ajansı tarafındah çekilen görüntülerden İdlib iline bağlı ilçenin adeta harabeye dönüştüğü anlaşıldı. Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac, Han Şeyhun'da şubat ayından bu yana Esad rejiminin hava saldırılarında 8 okul, 3 sağlık tesisi, 1 elektrik santrali, 1 Sivil Savunma merkezi ve 3 fırının hedef alındığını söyledi.KİMYASAL SALDIRI YAŞANMIŞTI
Han Şeyhun ilçesi, 4 Nisan 2017'de Esad rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla bin kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu. Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konvoya saldırıyı şiddetle kınıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN