Türkiye'nin en iyi haber sitesi

", devam edip cezalandırılmayacağını sanıyorsa yanılıyor"

ABD Dışişleri Bakanlığı, Beşşar rejiminin 'ın bölgesinde kimyasal silahla 1400'ün üzerinde sivili katlettiği saldırının 6'ncı yılında, rejimin söz konusu saldırıdan sorumlu tutulması çağrısını yineledi. Açıklamada, "Bu ölümcül silahların daha fazla kullanılmasını önlemek ve Esad rejimini bu ağır suçlardan sorumlu tutmak konusundaki kararlılığımızı yineliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Giriş Tarihi: 21.8.2019 20:07 Güncelleme Tarihi: 21.8.2019 20:40
Esad, kimyasal saldırılara devam edip cezalandırılmayacağını sanıyorsa yanılıyor

Bakanlık, Esad rejiminin 21 Ağustos 2013'te Doğu Guta bölgesinde sivillere yönelik yaptığı kimyasal silah saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Rejim tarafından yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin anıldığı açıklamada, "Bu ölümcül silahların daha fazla kullanılmasını önlemek ve Esed rejimini bu ağır suçlardan sorumlu tutmak konusundaki kararlılığımızı yineliyoruz. Rejimin kendi insanlarına karşı kullandığı kimyasal silah saldırıları unutulamaz ve tolere edilemez. Esad ve rejim içindeki diğerleri, kimyasal saldırılara devam edip cezalandırılmayacaklarını sanıyorsa yanılıyorlar." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ABD'nin Esad rejimini söz konusu saldırıdan sorumlu tutmak için kararlı olduğu vurgulanırken, bu silahların gelecekte kullanımı durumunda ise rejimin "ciddi bedeller ödemek zorunda kalacağı" da belirtildi.

İdlib'de hava saldırıları nedeniyle göç başladı

"KINAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Açıklamada ayrıca, "Bu silahların gelecekte kullanılmasını önlemek için mevcut olan tüm yolları kullanmaya kararlıyız. Kimyasal silah kullanımını, kim olduğu fark etmeksizin, nerede ve hangi koşulda olursa olsun en güçlü şekilde kınamaya devam edeceğiz." değerlendirmesi yer aldı.

Esad rejimi, 8 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta 216 kez kimyasal silaha başvururken, ilk büyük kimyasal silahla katliamını ise 21 Ağustos 2013'te başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yaptı.

1400'ün üzerinde sivilin öldürüldüğü katliam, uluslararası camianın gündemine oturdu. Rejimin elinde hala çok sayıda kimyasal silah bulundurduğu biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Esad, kimyasal saldırılara devam edip cezalandırılmayacağını sanıyorsa yanılıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN