Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın en güzel adasında 6 kişi yaşıyor

İzlanda’nın Flatey adası dünyanın en güzel adaları listesinde ilk sırada yer aldı. Hiç arabanın bulunmadığı adada yalnızca 6 kişi yaşıyor

Giriş Tarihi: 5.10.2019
Dünyanın en güzel adasında 6 kişi yaşıyor

Yalnızca 6 kişinin yaşadığı ve hiçbir arabanın bulunmadığı İzlanda'daki Flatey dünyanın en güzel adası seçildi. Ülkenin kuzeybatı açıklarında yer alan ve uzunluğu yalnızca 2 km civarında olan ada Big 7 Travel's listesinde 2020'nin en iyi 50 adası arasında zirveye oturdu. Puanlamalar okuyucu oyları, medyada daha önce çıkan haberler ve çalışanların kendi seyahat tecrübelerinin toplamına göre belirlendi.
Flatey kış aylarında sessiz olsa da, yaz aylarındaki ziyaretçi sayısı 9 bine çıkıyor. Buraya gelenler adada yaşayan martı popülasyonunun yanı sıra kuluçkaya yatan 35'ten fazla kuş türünü de gözlemlemek üzere buradaki yazlıklara akın ediyor. Bunlar arasında karabatak, istiridye avcısı, kuzey sumrusu ve bazı deniz martıları bulunuyor. Yaban hayati sevenler ayrıca 150'den fazla bitki türünü de gözlemleyebilir ve kıyıdan katil balinaları bile görebilir.

Kutup ışıklarının görsel şöleni! Finlandiya'da kutup ışıkları adeta büyüledi

Breidafjordur Körfezi'nde 40 takımada ve adacığın bir parçası olan Flatey üzerinde yaşanan tek ada. Sadece Stykkisholmur kasabasından kalkan feribot seferleriyle ulaşılabilen adada yazın üç ay haziran-ağustos) açık olan Hotel Flatey isimli tek otel bulunuyor. Çevrimci şehir rehberleri üreten Big 7 Travel'da adanın en iyi seçenek olduğu ise şöyle ifade ediliyor: Büyüleyici bir şekilde daha çok bir film setinde olduğunuzu hissettiriyor. Bu adadaki huzur eşsiz, zaman durmuş durumda."

EN GÜZEL 20 ADA
1. Flatey, İzlanda
2. Palawan, Filipinler
3. Espiritu Santo, Vanuatu
4. Sommaroy, Norveç
5. Korcula, Hırvastistan
6. Aran Adaları, İrlanda
7. Pemba Adası, Zanzibar
8. Barbados
9. Lummi Adası, Washington, ABD
10. Bora Bora, Fransız Polinezyası
11. Rawa Adası, Malezya
12. Azores, Portekiz
13. Koh Tao, Tayland
14. Capri, İtalya
15. Fraser Adası, Avustralya
16. Bali, Endonezya
17. İbiza, İspanya
18. Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada
19. Korsika, Fransa
20. Santorini, Yunanistan

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın en güzel adasında 6 kişi yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN